Logo
  • DONALD
  • WICEPREMIERKA KANADY PROPONUJE, ŻEBY OLIGARCHOWIE MOGLI "WYKUPIĆ SIĘ Z SANKCJI" A PIENIĄDZE POSZŁYBY NA ODBUDOWĘ UKRAINY

Wicepremierka Kanady proponuje, żeby oligarchowie mogli "wykupić się z sankcji" a pieniądze poszłyby na odbudowę Ukrainy

27.05.2022, 13:00
Agencja Associated Press informuje, że zachodnie państwa "rozważają", czy
pozwolić rosyjskim oligarchom na "wykupienienie się" z sankcji
. Pozyskane w ten sposób środki miałyby zostać przeznaczone na odbudowę Ukrainy. 
Taka propozycja miała paść ze strony wicepremierki i minister finansów Kanady na zeszłotygodniowym spotkaniu ministrów w ramach grupy G-7 w Berlinie.
Chrystia Freeland
, poruszając tę kwestię, zaznaczyła, że rozmawiali z nią o tym rosyjscy oligarchowie, których zna z czasów, gdy pracowała jako dziennikarka i korespondentka w Moskwie.
Informator agencji AP przekazał natomiast, że strona ukraińska "jest w pełni świadoma takich dyskusji". Podkreślił również, że głównym celem Zachodu jest
odcięcie się
od oligarchów i Władimira Putina przy jednoczesnym zapewnieniu finansowania odbudowy Ukrainy. 
AP zaznacza, że propozycja wicepremierki Kanady na razie jest tylko "rozważana", choć "zachodni sojusznicy wyrazili nią zainteresowanie". Również wewnątrz Unii Europejskiej trwają dyskusje na temat tego, czy można wykorzystać np. zamrożone aktywa oligarchów w celu pomocy Ukrainie. Przeszkodą mogą być zapisy prawne, różniące się zależnie od państwa. 
Jak wynika z danych Komisji Europjeskiej, kraje UE do tej pory zamroziły aktywa Rosjan na ok.
10 miliardów euro
. Powołano również specjalną grupę zadaniową "Freeze and Seize", której zadaniem jest koordynowanie egzekwowania kar UE wobec Rosji. 
Zobacz też: 
 

Dokarm kaczkę przez internet

Dzięki, że jesteś na Donald.pl. Zobacz nasz manifest na Patronite, dowiedz się co próbujemy zrobić i czy chcesz być tego częścią:

https://patronite.pl/donaldpl

* Sprawdź nasz kanał na Telegramie - codziennie wysyłamy tu najważniejsze wiadomości: https://t.me/donaldplnews

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA