Logo
  • DONALD
  • PODRÓŻNIK ODKRYŁ JEZIORO W ALPACH: ONO NIE MIAŁO PRAWA ISTNIEĆ NA TEJ WYSOKOŚCI, TO WYNIK ZMIAN KLIMATU

Podróżnik odkrył jezioro w Alpach: ono nie miało prawa istnieć na tej wysokości, to wynik zmian klimatu

17.07.2019, 10:49
Alpinista
Bryan Mestre
zamieścił na Instagramie zdjęcie
jeziora,
które znalazł
na lodowcu we francuskich Alpach
, na wysokości
3400 metrów
. Jak napisał, nigdy nie widział nic podobnego. 
Mestre ocenia, że utworzenie jeziora to
wynik zmian klimatycznych
i jest bezpośrednio powiązane z falą upałów, które niedawno nawiedziła Francję. W Chamonix, mieście u podnóża Mount Blanc, odnotowano wtedy temperatury zbliżone do 40 stopni Celsjusza. 
"
Czas bić na alarm.
Tylko 10 dni ekstremalnego upału wystarczyło, by się skruszyć i stopić lód oraz uformować jezioro u podstawy Dent du Géant i Aiguilles Marbrées. Na tej wysokości powinien znajdować się lód i śnieg, a nie płynna woda" - napisał. 
Jak podaje francuskie
National Geographic
, jezioro ma wymiary
10 na 30 metrów
i objętość kilku tysięcy metrów sześciennych Jest efektem nagromadzenia się topniejącej wody z lodowca. Magazyn podkreśla też, że jest to zjawisko, które w tym samym miejscu było już widziane wcześniej.
Podobne jezioro, choć dużo mniejsze, zaobserwował glacjolog
Ludovic Ravanel
podczas
poprzedniej fali upałów w 2015 roku
. W wywiadzie z
Humanity
stwierdził, że
jest to prawdopodobnie powiązane z globalnym ociepleniem
, ponieważ rosnące temperatury na dużych wysokościach niszczą część Alp. 
Inny glacjolog,
Christian Vincent
mówi z kolei w rozmowie z
National Geographic
, że możliwe są również inne hipotezy, ale tworzenie się jezior na takich wysokościach jest pewnym znakiem zmian klimatycznych. 
Tłumaczy, że podobne jeziora tworzą się też w innych częściach Alp. Bywają przypadki, w których stają się one niebezpieczne, jak np. na
lodowcu Rochmelon
na granicy francusko-włoskiej. W latach 60. XX wieku powstał tam małe jezioro, które kilka lat temu miało już objętość 650 tysięcy metrów sześciennych. Finalnie, aby woda nie zaczęła wylewać się na powierzchnię, jezioro zostało sztucznie opróżnione. 

Donald.pl na Patronite

Zacznijmy od tego, że czy chcesz, czy nie, dokładasz się do TVP, jak my wszyscy. To już całkiem niezły powód, żeby dla równowagi dać nam dyszkę.

Dowiedz się więcej: https://patronite.pl/donaldpl

 

Więcej memów i Storieshttps://www.instagram.com/donald.pl

A to nasza grupa na Telegramie - kliknij, żeby dostawać podsumowania dnia na telefon: https://t.me/donaldplnews

STRONA GŁÓWNA »

Źródła:

2. Time to sound the alarm... The problem here? These two pictures were taken only 10 days apart... It was taken earlier on June 28th, the second one was shared by Paul Todhunter. Only 10 days of extreme heat were enough to collapse, melt and form a lake at the base of the Dent du Géant and the Aiguilles Marbrées That I know, this is the first time anything like that as ever happened. Southern Europe and the Alps have been struck by a massive heatwave with temperature ranging from 40 to 50 degrees, the below 0 freezing altitude was as high as 4,700m (15,400ft) and during the day temperatures as high as 10 degrees Celsius (50 F) were felt on top of Mont Blanc 4,810m (15,780ft)... This is truly alarming glaciers all over the world are melting at an exponential speed... My interview with @mblivetv can be found here! https://montblanclive.com/radiomontblanc/article/massif-du-mont-blanc-un-petit-lac-se-forme-a-plus-de-3000-m-daltitude-48453 #climbing #climber #climb #frenchalps #savoi...https://www.instagram.com/p/BzVH4_loWGx/?utm_source=ig_embed
Pokaż więcej (1)
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA