Logo
  • DONALD
  • SONDAŻ: OPOZYCJA MIAŁABY WIĘKSZOŚĆ W SEJMIE, NIEZALEŻNIE OD TEGO, CZY STARTOWAŁABY Z JEDNEJ LISTY, CZY Z TRZECH

Sondaż: opozycja miałaby większość w Sejmie, niezależnie od tego, czy startowałaby z jednej listy, czy z trzech

09.02.2023, 10:30
Jak wynika z najnowszego sondażu dla RMF i
Dziennika Gazety Prawnej
,
opozycja
zdobyłaby
większość w Sejmie
niezależnie od tego, czy startowałaby ze wspólnej listy, czy z trzech. W obu wariantach najwięcej głosów otrzymuje Prawo i Sprawiedliwość, a do Sejmu wchodzi również Konfederacja. 
Pierwszy wariant badania United Surveys zakłada, że
opozycja decyduje się na wspólną listę
: Lewicy, Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050 i PSL. W tym scenariuszu PiS otrzymałoby 37% głosów, opozycja - 45,8%, a Konfederacja - 8,4%.
Drugi scenariusz zakłada, że
Lewica i Koalicja Obywatelska startują osobno, a Polska 2050 w koalicji z PSL
. W tym wariancie sondażu PiS otrzymuje 34,6% głosów, Koalicja Obywatelska - 26,4%, PSL i partia Szymona Hołowni - 14,8%, Nowa Lewica - 8,4%, a Konfederacja 7,2%.
W tym wypadku opozycja uzyskałaby więc 49,6% głosów, czyli więcej niż przy wariancie jednej listy. Według wyliczeń politologa Jarosława Flisa, jeśli sprawdziłby się scenariusz wspólnej listy tylko dla Polski 2050 i PSL, opozycja bez Konfederacji uzyskałaby w Sejmie
244 mandaty
.
Póki co brakuje jednak
jednoznacznych deklaracji
co do jednej listy opozycji, choć coraz więcej wskazuje na to, że nie będzie ona możliwa do zrealizowania. Tak uważa m.in.
Władysław Kosiniak-Kamysz
.
- Z Platformą różnimy się w podejściu do strategii wyborczej. Nie różnimy się w tym od dzisiaj, tylko od wielu miesięcy. PO mówi, że jedna lista to rozwiązanie wszystkich problemów. My z Szymonem Hołownią mamy zdanie, że dwie listy to jest lepsze rozwiązanie. Kolejne sondaże pokazują zresztą, że to oznacza więcej mandatów - mówi w rozmowie z
Rzeczpospolitą
.
Takiej szerokiej [listy], od skrajnej lewicy po inne ugrupowania, nie będzie
! Ja o tym mówię wprost od bardzo dawna - to rozwiązanie, które na tacy przyniesie PiS dalsze rządy, ponieważ bardzo wzmocni Konfederację - dodaje. 
We wtorek Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia na wspólnej konferencji po raz kolejny ogłosili zacieśnienie współpracy. Jak zapowiedzieli, po wyborach przygotują "wspólną listę spraw do załawienia".
Zobacz też:

Dokarm kaczkę przez internet

Zobacz, co zrobimy z twoimi pieniędzmi:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA