Logo
  • DONALD
  • COCA-COLA, DANONE I NESTLE OSKARŻONE O BAJEROWNIE FAŁSZYWYMI EKOHASŁAMI, SPRAWĘ ZBADA KOMISJA EUROPEJSKA

Coca-Cola, Danone i Nestle oskarżone o bajerownie fałszywymi ekohasłami, sprawę zbada Komisja Europejska

12.11.2023, 16:15
Europejska Organizacja Konsumentów,
wspierana przez grupy ekologiczne
Client Earth i ECOS
, złożyły
skargę
do
Komisji Europejskiej
w związku ze stosowaniem przez firmy takie jak
Coca-Cola, Danone i Nestle greenwashingu
. To zjawisko wywoływania u klientów poszukujących towarów ekologicznych wrażenia, że produkt lub przedsiębiorstwo tworzą go w zgodzie z naturą i ekologią.
"Europejska organizacja konsumencka BEUC, wspierana przez ClientEarth i ECOS, wystosowała zewnętrzne ostrzeżenie do Komisji Europejskiej i Sieci Współpracy w zakresie Ochrony Konsumentów przeciwko firmom w związku z podejrzeniem powszechnego naruszenia prawa ochrony konsumentów" - czytamy w oficjalnym oświadczeniu organizacji.
Coca-Cola, Danone i Nestle umieszczają na niektórych swoich produktach i stronach internetowych informacje, że plastikowe butelki, które wykorzystują, są
"w 100% poddawane recyklingowi"
. Organizacje, które złożyły skargę twierdzą, że butelki nigdy nie są wykonane w całości z materiałów pochodzących z recyklingu, tym samym mają one wprowadzać klientów w błąd.
Organizacje zwracają uwagę, że
plastiku typu PET nie da się ciągle recyklingować:
"
Wskaźnik recyklingu butelek na poziomie 100% nie jest technicznie możliwy,
a fakt, że butelki są wykonane z plastiku pochodzącego z recyklingu, nie oznacza, że nie szkodzą ludziom i planecie. Ważne jest, aby firmy nie przedstawiały recyklingu jako sposobu na kryzys związany z plastikiem. Zamiast tego muszą skoncentrować wysiłki na zmniejszeniu ilości wykorzystywanego plastiku u źródła" - dodają.
Organizacje, które złożyły skargę, mają domagać się od firm
rezygnacji z przekazów marketingowych,
które wprowadzają klientów w błąd.
Jak podaje BBC ,w odpowiedzi
Coca-Cola
stwierdziła, że "
pracuje nad zmniejszeniem
ilości używanych przez nas plastikowych opakowań":
"Inwestujemy w zbieranie i recykling używanych przez nas opakowań. Przekazujemy na naszych opakowaniach tylko te informacje, które mogą być uzasadnione. Niektóre z naszych opakowań zawierają komunikaty mające na celu zwiększenie świadomości w zakresie recyklingu, w tym informacje o tym, czy nasze opakowania nadają się do recyklingu i czy są wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu" - dodano.
W podobnym tonie do sytuacji odniósł się rzecznik Nestlé:
"Ciężko pracujemy, aby zmniejszyć ilość używanych przez nas opakowań z tworzyw sztucznych; aby przewodzić inwestycjom i wspierać obieg opakowań wraz z partnerami, a także jasno komunikować się z konsumentami, którzy chcą dokonywać świadomych wyborów" - przekazał.
"Nestle zmniejszyło ilość pierwotnych opakowań z tworzyw sztucznych o 10,5% od 2018 r. i jesteśmy na dobrej drodze, aby do końca 2025 r. zmniejszyć ilość pierwotnych tworzyw sztucznych o jedną trzecią" - dodał.
Danone z kolei przekazał, że nadal będzie "inwestować i prowadzić kampanię na rzecz lepszej infrastruktury zbiórki i recyklingu wraz z naszymi partnerami".
Zobacz też:

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA