Logo
  • DONALD
  • RZĄD PRAWIE WPROWADZIŁ PODATEK OD ZBIÓREK CHARYTATYWNYCH, ALE POTEM SAM SIEBIE POWSTRZYMAŁ

Rząd prawie wprowadził podatek od zbiórek charytatywnych, ale potem sam siebie powstrzymał

02.02.2023, 07:00
W zeszłym tygodniu
Sejm
przegłosował zw. ustawę deregulacyjną nowelizującą kilkanaście ustaw. Jedną ze zmian są nowe
limity kwot, od których trzeba zapłacić podatek od darowizny
. Do tej pory jeśli darowiznę otrzymuje osoba z tzw. I grupy podatkowej (małżonek, dziecko, wnuk) limit wynosił 10 434 zł. W II grupie podatkowej (m.in. rodzeństwo, wujostwo) limit wynosił 7 878 zł, a w III grupie (pozostałe osoby) - 5 308 zł. Nowe limity wynoszą odpowiednio: dla I grupy - 36 120 zł, dla II grupy - 27 090 zł, a dla III grupy - 18 060 zł.
Nowością jest również to, że limity mają dotyczyć nie tylko pojedynczych darowizn, ale również tych
otrzymanych od wielu osób
. Tu mają one wynosić: dla I grupy - 108 360 zł, dla II grupy - 81 270 zł, a dla trzeciej grupy - 54 180 zł. 
Według ekspertów ta zmiana uderzyłaby m.in. w zbiórki publiczne i crowdfundingowe. Jeśli tego typu zrzutka przekroczyłaby kwotę
54 180 zł
- trzeba byłoby zapłacić od niej podatek. Wynosiłby on od 12 do 20%, w zależności od łącznej wysokości wpłat. Obecnie podatek od tego typu zbiórek trzeba odprowadzać jedynie wtedy, gdy pojedyncza wpłata przekracza 5 308 zł, co w przypadku zbiórek internetowych raczej zdarza się rzadko. 
Szczególne kontrowersje wzbudził fakt, że "podatkiem od zbiórek" objęte zostałyby zbiórki charytatywne prowadzone przez osoby prywatne, np. na leczenie dzieci. 
- Trzeba zauważyć, że ustalenie zbiorczego progu na kwotę 54 180 zł dla sumy darowizn od osób z trzeciej grupy podatkowej, czyli osób niespokrewnionych, które najczęściej przekazują wsparcie za pośrednictwem portali crowdfundingowych (np. w reakcji na materiał prasowy lub telewizyjny opisujący konkretną ludzką tragedię), uderzy w szczególności w zbiórki, których cel jest charytatywny i godny wsparcia - mówił w rozmowie z Wirtualnymi Mediami członek zarządu portalu Zrzutka.pl
Tomasz Chołast
Należy jednak zauważyć, że podatku można uniknąć, jeśli zbiórkę organizuje nie osoba prywatna a np. fundacja. Eksperci podkreślali również, że podatek dotyczyć będzie nie tylko zbiórek charytatywnych, ale również wpłat, jakie otrzymują np. internetowi twórcy za pośrednictwem Patronite. 
Wczoraj
 Mateusz Morawiecki
poinformował, że
kwestia podatku od zbiórek zostanie "uściślona"
.
- Nowelizacja, która była przeprowadzona w Sejmie, podwyższała kwotę wolną od podatku od darowizn w codziennym życiu. Czyli żeby płacić niższe podatki. Dodatkowo wprowadzono mechanizm, który miał zabezpieczyć potencjalne nadużycia. Taka była intencja tych przepisów - stwierdził premier w rozmowie z Interią. 


- Nie pozwolę, żeby to w jakikolwiek sposób wpłynęło na kwestie 
zbierania środków na cele charytatywne i tego typu inicjatywy. 
Wydałem już 
dyspozycję Ministerstwu Finansów
, żeby niezwłocznie uściślili te kwestie. Organizacje pomocowe mogą być spokojne, że te rozwiązania w żaden sposób nie wpłyną na ich bardzo ważną aktywność - dodał. 


Łukasz Schreiber z Kancelarii Premiera poinformował, że klub PiS złoży w Senacie
poprawkę
w tej sprawie.
Do zamieszania z podatkiem odniosło się również Ministerstwo Finansów, które podkreśliło, że "pracuje nad doprecyzowaniem zapisów" i nie wpłyną one w żaden sposób na zbiórki środków na cele charytatywne. 
 

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA