Logo
  • DONALD
  • PO AFERZE Z KĄCKIM AGORA ODRADZA DZIENNIKARZOM WYBORCZEJ PISANIA TEKSTÓW O SAMYCH SOBIE

Po aferze z Kąckim Agora odradza dziennikarzom Wyborczej pisania tekstów o samych sobie

25.01.2024, 09:45
fot. East News
Portal Wirtualne Media dotarł do dokumentu z wytycznymi
Gazety Wyborczej
dotyczącymi "tekstów wrażliwych" oraz podcastów czy wideo. Wskazano, że chodzi o treści, które mogą obrazić osobę lub grupę osób, kwestionujące naukowy konsensus czy noszące "znamiona zemsty lub odwetu".
Zasady dotyczą również tekstów stanowiących nieuczciwe potępienie lub udział w nagonce, dotyczących cech osoby lub grupy ludzi, "a nie ich konkretnych postępków" oraz będące nieuargumentowaną krytyką ze strony redakcji bądź poszczególnych dziennikarzy. 
Zgodnie z wytycznymi redaktor powinien
skonsultować treść i język swojego tekstu
co najmniej z dwojgiem naczelnych oraz osobami z redakcji kompetentnymi w opisywanej dziedzinie. Ponadto nie powinno się publikować
tekstów autotematycznych
. Jeżeli ktoś już zdecyduje się na pisaniu o samym sobie, "redagowaniem musi zająć się osoba spoza działu autora, która nie ma z nim przyjacielskich relacji i może chłodno spojrzeć na artykuł".
Opracowane wytyczne mają związek z głośnym artykułem redaktora Marcina Kąckiego, który opowiedział m.in. o swoich romansach czy reakcji na ruch #metoo. Wówczas poprosił swoje kochanki, żeby oceniły, czy traktował je dobrze. Po publikacji artykułu dziennikarka Karolina Rogaska oskarżyła dziennikarza o molestowanie seksualne. 
Finalnie Kącki został zawieszony i odsunięty od pracy z autorkami i autorami.

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA