Logo
  • DONALD
  • RUSZA PROCES W SPRAWIE DYREKTORA W HUAWEI, KTÓRY BYĆ MOŻE SZPIEGOWAŁ NA RZECZ CHIN 

Rusza proces w sprawie dyrektora w Huawei, który być może szpiegował na rzecz Chin 

31.05.2021, 11:23
Od 26 miesięcy
Weijing W.
, były dyrektor ds. sprzedaży polskiego oddziału Huawei,
przebywa w areszcie oskarżony o prowadzenie działań na rzecz chińskiego wywiadu razem z Piotrem D. byłym oficerem ABW. 
Akt oskarżenia liczy ponad 200 stron części jawnej oraz część tajną, opartą o raporty służb i zapisy z podsłuchów. W sprawę został wciągnięty także były poseł SLD,
Grzegorz Napieralski
, który utrzymywał z chińską firmą dobre kontakty - polityk wyjechał prywatnie na targi Hi-tech do Chin, na które dostał zaproszenie. 
Pisaliśmy o tym tutaj: 
Drugi oskarżony wyszedł z aresztu tymczasowego po pół roku po wpłaceniu poręczenia majątkowego. Weijing W. nie dostał zgody na zeznania z wolnej stopy, ponieważ sprawa jest za poważna i zachodzi ryzyko mataczenia.
Mężczyznom grozi
kara od 3 do 15 lat więzienia
za popełnienie przestępstwa z art. 130 kk, czyli za udział w działalności obcego wywiadu i udzielanie mu wiadomości, których przekazanie może wyrządzić szkodę kraju. 
 
Teraz sprawa nareszcie startuje w sądzie. To jedna z najgłośniejszych afer związanych z Huawei na świecie, a jej wynik będzie miał ogromne znaczenie na arenie międzynarodowej - firma od lat podejrzewana jest o działanie na rzecz chińskiego wywiadu. Śledczy najbardziej skupili się na relacji oskarżonych, których łączyła przyjaźń, a także niejasne związki niemalże zawodowe, które nie mają potwierdzenia na żadnej umowie. 
Żaden z zatrzymanych nie przyznaje się do winy. 
 
Zobacz też:

Dokarm kaczkę przez internet

Dzięki, że jesteś na Donald.pl. Zobacz nasz manifest na Patronite, dowiedz się co próbujemy zrobić i czy chcesz być tego częścią:

https://patronite.pl/donaldpl

* Sprawdź nasz kanał na Telegramie - codziennie wysyłamy tu najważniejsze wiadomości: https://t.me/donaldplnews

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA