Logo
  • DONALD
  • MATEUSZ MIRYS Z PARTII RAZEM O "ACTA2": "CZY JEST SENS PROTESTOWAĆ?"

Mateusz Mirys z Partii Razem o "ACTA2": "Czy jest sens protestować?"

28.06.2018, 11:25
 
"Dyrektywa wyznacza słuszny kierunek jakim jest rozpoznanie odpowiedzialności gigantów Internetu" - pisze
Mateusz Mirys
, polityk Partii Razem. W dłuższym wpisie komentuje kolejne aspekty ustawy i zauważa, ze dyrektywa ma swoje dobre strony. Przede wszystkim zwiększa odpowiedzialność serwisów agregujących treści, czy Facebooka i Google. Zwraca też uwagę, że wszystkie negatywne skutki ACTA 2 są wprawdzie możliwe, ale nie są celem dyrektywy samej w sobie.
 
A dlaczego nie zadziałała w Niemczech i Hiszpanii, gdzie wprowadzono jej reguły? Bo działać może dopiero, kiedy działa w całej Unii, odpowiada sobie Mirys.
 
Zamieszczamy poniżej wpis polityka partii Razem, bo jeszcze nam wolno: 
W komentarzach
Paweł Ngei
, bloger, zwraca uwagę, że jego dokonania byłyby niemożliwe, gdyby dyrektywa działała. Facebook i Google wytrzymają obciążenia bo są - no właśnie - gigantami. Natomiast wszystkie mniejsze podmioty nie wytrzymają "podatków od linków" i powoływania się na inne treści.
Paweł pisze:
Czy zdajesz sobie sprawę, że tak artykuł 11 jak i 13 może uderzyć nie tylko w gigantów, ale zabić też całkowicie małych blogerów (jak ja)? Prowadzę działalność gospodarczą i co jakiś czas wrzucam na bloga (bez reklam, jednak promującego mnie - jako firmę) wyniki moich badań naukowych, osiągnięcia programistyczne etc.


Mało mnie obchodzi to, że Google i Facebook stracą, jeżeli sam nie będę mógł przez rok linkować / zamieszczać cytatów i odnosić się do artykułów prasowych, a dodatkowo mogę mieć obowiązek założenia filtru na wszystkich komentujących.
Czy może powinienem korzystać tylko z systemu komentarzy firm trzecich?
(Czyli właśnie Facebooka.)


Pomyślałeś też, jak to działa w przypadku niezależnych (jednak proszących o pieniądze na utrzymanie się) sieci społecznościowych jak Diaspora, Friendica, Mastodon? Te przepisy mogą je de-facto
zdelegalizować
.


Regulację należy oprotestować i przepisać. Dobry kierunek nie wystarczy.

Donald.pl na Patronite

Zacznijmy od tego, że czy chcesz, czy nie, dokładasz się do TVP, jak my wszyscy. To już całkiem niezły powód, żeby dla równowagi dać nam dyszkę.

Dowiedz się więcej: https://patronite.pl/donaldpl

 

Więcej memów i Storieshttps://www.instagram.com/donald.pl

A to nasza grupa na Telegramie - kliknij, żeby dostawać podsumowania dnia na telefon: https://t.me/donaldplnews

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA