
Fot.: Chris Becker - Unsplash / Fot.: @OwenGregorian - X
W czasopiśmie naukowym "Scientific Reports" ukazały się wyniki badania, z którego wynika, że
właściciele psów
oceniają relacje ze swoimi zwierzętami jako tak samo lub bardziej satysfakcjonujące niż ich najbliższe relacje międzyludzkie. W przypadku osób, które nawiązują wyłącznie słabe więzi międzyludzkie, przywiązanie do zwierząt okazało się wyższe niż do ludzi.
Naukowcy wykorzystali media społecznościowe, aby zachęcić
717 właścicieli psów
do udziału w badaniu. Działania te zostały przeprowadzone w dwóch etapach. Pierwszy z nich miał miejsce pomiędzy kwietniem 2011 roku a lutym 2013 roku. Drugi nastąpił z kolei między styczniem 2022 roku a grudniem 2023 roku.
20%
osób biorących udział w badaniu miało dzieci, natomiast
80%
było w związku romantycznym. Osoby te zostały poproszone o porównanie swoich relacji ze
zwierzęciem
domowym,
dzieckiem
,
partnerem
, najbliższym
krewnym
oraz najlepszym
przyjacielem
.
Oceny te miały zostać dokonane na podstawie
13 cech
, w tym intymności, równowagi i satysfakcji. Uczestników badania zapytano m.in. o to, jak często widują się z daną osobą, w jaki sposób się o nią troszczą oraz czy uważają, że dana postać działa im na nerwy.
Wyniki badania okazały się zaskakujące. Naukowcy odkryli, że
właściciele psów ocenili swoje zwierzęta lepiej niż swoich najlepszych przyjaciół oraz krewnych
pod kątem czynników takich jak wsparcie, satysfakcja oraz uczuciowość. Partnerzy romantyczni okazali się "lepsi" od psów pod kątem intymności.
- Nasze wyniki pokazały, że [więź ze zwierzętami - red.] nie zastępuje relacji międzyludzkich, ale oferuje coś innego, unikalną kombinację cech uzupełniających to, co otrzymujemy od ludzkiej strony naszej sieci społecznej - skomentowała autorka badania Borbála Turcsán z Uniwersytetu Eötvös Loránd na Węgrzech.
Zespół naukowców odkrył również, że właściciele psów ocenili
towarzyskość swoich pupili
oraz
potrzebę opieki nad nimi
wyżej niż w przypadku ich najbliższych krewnych, najlepszych przyjaciół i partnerów życiowych. Badane osoby doświadczyły również
mniej negatywnych interakcji
z psem niż z dzieckiem, partnerem życiowym lub najbliższym krewnym.
Uczestnicy badania, którzy posiadali potomstwo, zwrócili jednak uwagę na to, że dzieci można wychować w taki sposób, aby stały się one niezależnymi i samodzielnymi jednostkami. Dodali oni, że
psy potrzebują stałego nadzoru
, dlatego opieka nad nimi może być angażująca.
Badani podkreślili jednak, że chociaż relacja między właścicielem a psem najbardziej przypomina tę między dzieckiem a rodzicem, to
zwierzęta wykazują znacznie niższy poziom wrogości
niż dorastający ludzie. Pomaga to budować zażyłe relacje ze swoimi pupilami.
- Psy oferują bardzo pozytywne relacje, minimalne konflikty, silne wsparcie społeczne i wyjątkową możliwość pełnej kontroli nad życiem innej żywej istoty - opisała prof. Enikő Kubinyi, główna autorka badania.