Logo
  • DONALD
  • USA: SĘDZIA SĄDU NAJWYŻSZEGO UWAŻA, ŻE PO ZAORANIU PRAWA ABORCYJNEGO PRZYJDZIE CZAS NA WYCOFANIE MAŁŻEŃSTW JEDNOPŁCIOWYCH

USA: sędzia Sądu Najwyższego uważa, że po zaoraniu prawa aborcyjnego przyjdzie czas na wycofanie małżeństw jednopłciowych

26.06.2022, 16:00
fot. East News
W piątek
Sąd Najwyższy USA
uchylił orzeczenie w sprawie Roe kontra Wade z 1973 roku uznające
aborcję za konstytucyjne prawo.
Od teraz poszczególne stany będą mogły samodzielnie regulować prawo dotyczące przerywania ciąży. 
"Uprawnienia do regulacji aborcji zostają zwrócone narodowi i jego wybranym przedstawicielom" - stwierdził sąd.
Za uchyleniem decyzji z 1973 roku zagłosowało pięciu konserwatywnych sędziów Sądu Najwyższego - Samuel Alito, Clarence Thomas, Neil Gorsuch, Brett Kavanaugh i Amy Coney Barrett. Prezes SN John Roberts zajął niejednoznaczne stanowisko, dotyczące jedynie sprawy z Missisipi, która była podstawą piątkowego orzeczenia.
Sędzia Clarence Thomas
stwierdził, że Sąd Najwyższy powinien w przyszłości "
ponownie rozważyć
" szereg innych orzeczeń, w tym także te, które przyznały
prawo do antykoncepcji i małżeństw osób tej samej płci.
"W przyszłych sprawach powinniśmy ponownie rozważyć wszystkie istotne precedensy materialnego procesu sądowego, w tym w sprawach Griswold, Lawrence i Obergefell" - uznał sędzia
"Ponieważ decyzja materialnego procesu sądowego jest »ewidentnie błędna« (…) mamy obowiązek »skorygować błąd« ustanowiony w tych precedensach" - dodał.
Sprawa Griswold vs. Connecticut, na którą powołał się sędzia, zapewnia ochronę prawa do małżeńskiej prywatności przed stanowymi ograniczeniami w sprawie antykoncepcji. Z kolei Sąd zadecydował stosunkiem 6 do 3 o dekryminalizacji tzw. sodomii, czyli seksu oralnego, analnego oraz stosunków homoseksualnych.
"Homoseksualiści mają prawo do poszanowania ich życia prywatnego (...) Państwo nie może ich poniżać lub kontrolować ich życia poprzez uznawanie ich prywatnych zachowań seksualnych za przestępstwo" - stwierdzono wówczas w wyroku.
Sprawa Obergefell vs. Hodges z 2015 r. dotyczyła zaś konstytucjonalizacji prawa osób tej samej płci do zawierania związków małżeńskich.
Clarence Thomas brał udział w wydawaniu decyzji w  sprawach Lawrence vs. Teksas oraz Obergefell vs. Hodges.
Zasiada on w Sądzie Najwyższym od 1991 roku.
W każdej z tych spraw był w przegłosowanej mniejszości. Od dawna także wskazywał, że orzeczenie w sprawie Roe kontra Wade było niesłuszne i wzywał do jej ponownego rozpatrzenia.
Zobacz też:

Dokarm kaczkę przez internet

Dzięki, że jesteś na Donald.pl. Zobacz nasz manifest na Patronite, dowiedz się co próbujemy zrobić i czy chcesz być tego częścią:

https://patronite.pl/donaldpl

* Sprawdź nasz kanał na Telegramie - codziennie wysyłamy tu najważniejsze wiadomości: https://t.me/donaldplnews

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA