Logo
  • DONALD
  • NOWY SEJM ROZPOCZĄŁ OBRADY, NA MARSZAŁKA WYBRANO SZYMONA HOŁOWNIĘ 

Nowy Sejm rozpoczął obrady, na marszałka wybrano Szymona Hołownię 

13.11.2023, 14:43
Dziś o godzinie 12 rozpoczęło się
inauguracyjne posiedzenie Sejmu X kadencji.
Zgodnie z parlamentarną tradycją swoje orędzie wygłosił prezydent Andrzej Duda, a dymisję swojego rządu złożył Mateusz Morawiecki, który jednocześnie apelował o poparcie dla jego nowego rządu. Wszyscy obecni na sali posłowie złożyli także ślubowanie. Bardzo ważnym punktem posiedzenia był wybór marszałka Sejmu. W głosowaniu po raz pierwszy sprawdziła się nowa koalicja KO, Trzeciej Drogi i Lewicy, która przegłosowała kandydaturę Szymona Hołowni.
Jeszcze przed rozpoczęciem obrad
nowo wybrani posłowie
chwalili się w mediach społecznościowych zdjęciami z poselskich ław. Sławomir Mentzen, który jest jednym ze 117 posłów-debiutantów pokazał, że siedzi obok Zbigniewa Ziobry. W Sejmie pojawił się też Roman Giertych, który jako jeden z grupy 25 posłów powraca do Sejmu po przerwie. 
Obrady Sejmu rozpoczęto odegraniem
hymnu
Polski, na który
spóźnił się Jarosław Kaczyński
. Posiedzenie oficjalnie otworzył marszałek-senior
Marek Sawicki
z PSL. Następnie półgodzinne orędzie wygłosił prezydent
Andrzej Duda
Następnie przemawiał Marek Sawicki, który dziękował Polakom za liczny udział w wyborach i prezydentowi za orędzie.
- W imieniu nas wszystkich, nowo wybranych posłanek i posłów, składam podziękowania Polkom i Polakom, którzy tak licznie w kraju i za granicą, z wielkim zaangażowaniem, niekiedy z poświęceniem, wykonali swój obywatelski obowiązek udziału w wyborach parlamentarnych, upoważniając nas i zobowiązując do podjęcia troski o dobro wspólne, Rzeczpospolitą - mówił.
Sawicki jako pierwszy złożył poselskie
ślubowanie
, po nim złożyli je wszyscy obecni na sali posłowie.
Następnie na mównicy pojawił się
Mateusz Morawiecki
, który złożył dymisję swojego rządu. Jego przemówienie miało być podsumowaniem czteroletniej kadencji, brzmiało jednak bardziej jak expose, na co uwagę zwrócił sam marszałek Sawicki. Morawiecki mówił o "czterech kryzysach", z jakimi musiał mierzyć się jego rząd: pandemii, ataku Łukaszenki, wojnie w Ukrainie i kryzysie inflacyjnym.
- Mamy wyjątkowo stabilny system finansów publicznych. Mamy najwyższą rekordową liczbę osób pracujących, powyżej 4 miliardów, pomimo tych czterech egipskich plag. Na pewno nie wszystko się udało. Za błędy warto przeprosić. Choć był taki rząd niedawno temu, który niewiele robił i też popełniał błędy - mówił. 
Dziękował Andrzejowi Dudzie za zapowiedzi desygnowania go na premiera i apelował o "ponadpartyjne porozumienie" i udzielenie wotum zaufania dla jego nowego gabinetu. 
-
Zapraszam wszystkich, aby poparli mój rząd, który będę starał się tworzyć
- mówił.
Po przemówieniu Morawieckiego Marek Sawicki zarządził przerwę na zgłaszanie nazwisk na kandydatów na marszałka Sejmu. Zgłoszono
dwie kandydatury: Szymona Hołowni i Elżbiety Witek
O zaletach Hołowni z mównicy sejmowej mówił
Władysław Kosiniak-Kamysz
, który mówił m.in. o jego erudycji, empatii i wrażliwości społecznej. O Elżbiecie Witek mówił natomiast
Mariusz Błaszczak
, szef klubu PiS. Po jego przemówieniu głos postanowił zabrać jeszcze
Grzegorz Braun
z Konfederacji, który krytykował kandydaturę Witek, mówiąc o jej "matactwach w głosowaniach", "pomiataniem izbą", "urzędowym mobbingu". 
- Skończy z tą groteską - apelował, podkreślając, że Konfederacja nie poprze jej kandydatury. 
Następnie odbyło się głosowanie, które
wygrał Szymon Hołownia
. Głosowało na niego 265 posłów, na Elżbietę Witek oddano natomiast 193 głosów. Gdy odczytano wyniki, na sali skandowano "demokracja". 
Po wyborze Hołownia wygłosił krótkie przemówienie i przejął prowadzenie obrad. Rozpoczął od podziękowania wyborcom.
- Mamy bardzo jasne zadanie dowodzić, że nasi rodacy nie pomylili się, stojąc 15 października w tych długich kolejkach. (...) Dali nam najsilniejszy w historii wolnej Polski mandat do reprezentowania ich, to dowód, że Polki i Polacy są naprawdę bardzo dojrzałym społeczeństwem - mówił. 
- Przyszedłem do polityki spoza polityki, nie znam jej wszystkich trików, ale znam jej serce. Polityka to nie przemoc, polityka to troska. Ta sala to nie oktagon z gali MMA, to dom spotkań i rozmowy. Polacy powiedzieli nam: dość już tego co było. 
-
Naprawa polityki musi się zacząć od Sejmu. Od jutra, nawet od dziś, wiele się tutaj zmieni.
Przede wszystkim przestawimy te dwie litery i będzie tu "patria" a nie "partia". Z gabinetu marszałka z hukiem wyjedzie zamrażarka, znikną policyjne barierki, bo dość już tych barier nastawiano między nami. 
- Zaproszę najstarszych sejmowym stażem dziennikarzy, by pomogli mi znów otworzyć dla nich Sejm - dodał. 
-
Sejm nie będzie punktem obsługi rządu, nie będzie maszynką do głosowania
. Sejm nie będzie azylem dla przestępców, nie będzie polem do korupcji, nie będzie nigdy więcej trybuną dla pogardy. 
Hołownia zarządził przerwę do godziny 17:30. Zgodnie z harmonogramem jeszcze dziś nowy Sejm ma wybrać marszałka Sejmu, wicemarszałków oraz sekretarza.  
Hołownia w rozmowie z dziennikarzami zapowiedział również, że wydał już dyspozycję usunięcia barierek sprzed Sejmu. Rozmontowywanie ich rozpoczęło się już wcześniej.
 
 

Dokarm kaczkę przez internet

Zobacz, co zrobimy z twoimi pieniędzmi:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »

Źródła:

1. Sławomir Mentzen on Twitter: "Mówiłem, że Ziobro i Sasin będą siedzieć, ale nie myślałem, że obok mnie w Sejmie :) pic.twitter.com/QGCqcKkLN2 / Twitter"https://x.com/SlawomirMentzen/status/1724038757546938535?s=20
2. Roman Giertych on Twitter: "Już na stanowisku. Jeszcze tylko 12 minut kadencji Sejmu PiS. pic.twitter.com/yQkNYbH2TZ / Twitter"https://x.com/GiertychRoman/status/1724016379089584634?s=20
Pokaż więcej (19)
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA