Logo
  • DONALD
  • NIEMCY: PRZYBYWA PRZYPADKÓW PODROBIONYCH CERTYFIKATÓW SZCZEPIEŃ, POLICJA DOLICZYŁA SIĘ PONAD 11 TYSIĘCY

Niemcy: przybywa przypadków podrobionych certyfikatów szczepień, policja doliczyła się ponad 11 tysięcy

27.12.2021, 09:35
fot. East News
Niemiecki dziennik ​​Die Tageszeitung zebrał dane z Państwowych Urzędów Kryminalnych (LKA) dotyczące przypadków sfałszowanych paszportów szczepień przeciw COVID-19. Okazuje się, że krajowa policja wykryła do tej pory
ponad 11 tysięcy oszustw
. Dziennikarze zauważyli, że liczba takich przestępstw
znacząco wzrosła od listopada
.  
Według zestawienia redakcji, w samej Bawarii ujawniono 3070 przypadków oszustw, gdzie we wrześniu było ich jedynie 110. W Nadrenii Północnej-Westfalii potwierdzono 2495 przypadków, w Berlinie 1028 przypadków, a w słabo zaludnionym Szlezwiku-Holsztynie ujawniono 550 przypadków. 
Saksoński Państwowy Urząd Kryminalny przypomina, że "
istnieje duża liczba niezgłoszonych przypadków
". Ministerstwo Spraw Wewnętrznych jednak uspokaja, że wkrótce popyt na fałszywe zaświadczenia szczepień "ustabilizuje się". 
Od początku grudnia do większości placówek handlowych, restauracji, kin czy siłowni
wstęp mają tylko zaszczepieni i ozdrowieńcy
. Osoby niezaszczepione mogą wejść jedynie do sklepów spożywczych, drogerii czy aptek. Aby korzystać z komunikacji publicznej muszą mieć jednak negatywny wynik testu na koronawirusa:
 
Od 28 grudnia Niemcy wprowadzą nowe obostrzenia - limit 10 osób na spotkaniach prywatnych, imprezy sportowe bez widowni. Planowano również zamknąć dyskoteki i kluby. Na ten moment zaszczepiono przeciw COVID-19 przynajmniej jedną dawką około 74% mieszkańców. 
"Paszporty są łatwe do podrobienia, ponieważ
nie zawierają zabezpieczeń
. Dodatkowo dopiero od około tygodnia apteki są w stanie za pomocą serwera sprawdzić, czy numer partii podany w świadectwie szczepienia jest zgodny z rzeczywiście wydanymi i wykonanymi szczepionkami" - podkreślił Die Tageszeitung.
Pod koniec listopada wprowadzono karę grzywny lub pozbawienia wolności do dwóch lat za posługiwanie się fałszywym paszportem covidowym. Z kolei za handel podrobionymi dokumentami grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności. 

Dokarm kaczkę przez internet

Dzięki, że jesteś na Donald.pl. Zobacz nasz manifest na Patronite, dowiedz się co próbujemy zrobić i czy chcesz być tego częścią:

https://patronite.pl/donaldpl

* Sprawdź nasz kanał na Telegramie - codziennie wysyłamy tu najważniejsze wiadomości: https://t.me/donaldplnews

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA