Logo
  • DONALD
  • WICEMINISTER UŚCIŃSKI RADZI KIEPSKO ZARABIAJĄCYM NAUCZYCIELOM: PRZEPROWADZIĆ SIĘ I WIĘCEJ PRACOWAĆ

Wiceminister Uściński radzi kiepsko zarabiającym nauczycielom: przeprowadzić się i więcej pracować

22.09.2023, 15:30
Wiceminister rozwoju i technologii
Piotr Uściński
był dziś gościem debaty o
problemach mieszkaniowych Polaków
Wirtualnej Polski. Z Joanną Scheuring-Wielgus z Lewicy spierał się m.in. o kwestie budownictwa socjalnego i kredyt 2%. Szczególne kontrowersje wzbudziły jednak jego "rady" dla nauczycieli, których nie stać na samodzielny wynajem mieszkania.
Prowadzący debatę Patryk Michalski pytał Uścińskiego, jak ma żyć 35-letni nauczyciel mieszkający w Warszawie i zarabiający 3200 zł na rękę, podczas gdy wynajem kawalerki w stolicy to koszt 2300 zł na miesiąc. Wiceminister zasugerował, że można więcej pracować lub wyprowadzić się. 
- Trudno jest wynająć samodzielnie mieszkanie osobie, która tyle zarabia. Można zapewne szukać innych rozwiązań. Znam osoby, które pracują i mieszkają w Warszawie. Jeśli to jest osoba samotna, to trudno jej wynająć mieszkanie w centrum Warszawy, to jest logiczne, na obrzeżach Warszawy jest łatwiej. Nauczyciele zarabiają wcale nie tak mało. Jeśli to jest minimalna ilość godzin, to
zawsze można wziąć dodatkowe godziny w szkole i mieć wyższe wynagrodzenie
- stwierdził Uściński.
- Takim osobom
proponuję znaleźć sobie pracę pod Warszawą
, tam też są potrzebni nauczyciele, a tam można taniej wynająć mieszkanie. Nie każdy może sobie pozwolić na mieszkanie w centrum Warszawy - dodał. - Jeżeli pan daje taki drastyczny przykład, to taka jest odpowiedź. 
Pytany o wzrost cen wynajmu mieszkań stwierdził, że faktycznie ma on miejsce "przez kryzys wojenny, przez sytuację z uchodźcami". to
- Faktycznie w 2022 roku średnio w Warszawie wzrosły ceny o 25%. Ale w innych miejscowościach te ceny tak nie wzrosły - stwierdził.
Joanna Scheuring-Wielgus
uznała, że sytuacja dla młodych ludzi, którzy chcą wynajmować mieszkanie, jest aktualnie patowa. 
-
Nie można powiedzieć obywatelowi: musisz więcej pracować, weź drugą pracę, to jest bardzo nieuczciwe.
Sytuacja tu i teraz jest zła i to nie jest tak, że to się wszystko wydarzyło w związku z wojną i inflacją. To są zaniedbania całoletnie. My mówimy jako Lewica, że muszą powstać mieszkania na tani wynajem. Mieszkania, które będą zbudowane przez rząd wspólnie z samorządami. Uważamy, że do 2029 roku można wybudować 300 tysięcy mieszkań - mówiła.
Uściński bronił się, mówiąc, że mieszkania dla osób o niskich dochodach w Polsce
"są budowane w dużej ilości"
. Przypominał, że kiedyś, za rządów Platformy Obywatelskiej, w Polsce w ogóle budowało się dużo mniej mieszkań, a rząd PiS jest już blisko celu, jakim jest 435 mieszkań na 1000 osób. Na uwagę, że to głównie deweloperzy budują te mieszkania i to nie rozwiązuje problemu, stwierdził, że "problemy mieszkaniowe Polaków rozwiążemy tylko ilością mieszkań".
Uściński nie zgodził się też z twierdzeniem, że kredyt 2% wywindował ceny mieszkań. W jego ocenie ten wzrost cen "towarzyszy nam od wielu lat, tylko był zahamowany, a teraz wrócił ze względu na poruszenie po stronie popytowej", a "jeśli nie będzie popytu, to doprowadzimy do tego, że na rynku będzie mniej mieszkań". 

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »

Źródła:

1. Patryk Michalski on Twitter: "❗️- Zawsze można wziąć dodatkowe godziny w szkole (...) Proponuję znaleźć sobie pracę pod Warszawą - radzi wiceminister @PiotrUscinski w @wirtualnapolska po pytaniu „Gdzie żyć? Jak żyć?"- nauczyciel z Warszawy, 35 lat, z pensją 3200/3500 zł na rękę, wynajem kawalerki 2300 zł. pic.twitter.com/oyTwalsd9y / Twitter"https://x.com/patrykmichalski/status/1705117776577208363?s=20
2. Patryk Michalski on Twitter: "- Nie można powiedzieć obywatelowi - musisz więcej pracować (...) to są zaniedbania wieloletnie, dlatego @__Lewica proponuje mieszkania na tani wynajem - mówiła @JoankaSW. pic.twitter.com/Di9XJVnkky / Twitter"https://x.com/patrykmichalski/status/1705117884798648495?s=20
Pokaż więcej (4)
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA