Logo
  • DONALD
  • POLSCY KIEROWCY PROTESTUJĄCY W NIEMCZECH DOŚWIADCZAJĄ DLA ODMIANY WSPARCIA ZAMIAST GRÓŹB I RAD

Polscy kierowcy protestujący w Niemczech doświadczają dla odmiany wsparcia zamiast gróźb i rad

14.04.2023, 12:00
Od 20 marca około 70 kierowców ciężarówek z Gruzji i Uzbekistanu strajkuje na parkingu Graefenhausen West w Hesji przy autostradzie A5. Protestujący są zatrudnieni w grupie spedycyjnej Mazur, firmach w Wawrzeńczycach koło Krakowa i od miesięcy domagają się
wypłacenia zaległych wynagrodzeń
.
Jak donosi dziennik Frankfurter Allgemeine Zeitung, niektórym firma zalega z wypłatą nawet 8200 euro. Z kolei tygodnik Der Freitag pisze o pomocy, jaką świadczą strajkującym
niemieckie związki zawodowe
: wspierają ich w negocjacjach z pracodawcą, dostarczają żywność, napoje, pomagają z infrastrukturą sanitarną, m.in. Związek Transportu Towarowego (BGL) zdeponował na stacji 1000 euro, żeby strajkujący mogli regularnie korzystać z pryszniców.
Nawet politycy solidaryzują się z kierowcami. Kai-Uwe Hemmerich z zarządu krajowego chadeckiej CDU stwierdził, że niemieccy ministrowie pracy i transportu powinni walczyć z nadużyciami związanymi z warunkami pracy kierowców. Z kolei przewodniczący komisji transportu w Bundestagu Udo Schiefner powiedział redakcji RND, że "incydent w Graefenhausen pokazuje katastrofalne warunki, jakie panują w części branży transportowej".
O proteście zrobiło się głośno za sprawę
interwencji agentów Rutkowski Patrol
. Właściciel firmy wraz ze swoimi pracownikami w kamizelkach kuloodpornych próbowali wedrzeć się do ciężarówek. Podejrzewano, że mogą być uzbrojeni. Ponadto poruszali się pancernym pojazdem.
Na miejscu interweniowała policja, która zagroziła pracownikom Rutkowski Patrol, że funkcjonariusze użyją gazu pieprzowego i pałek. Policjanci zatrzymali łącznie 19 osób, w tym właściciela firmy przewozowej.
Krzysztof Rutkowski twierdzi, że działali na zlecenie polskiego przedsiębiorcy, na którego "rzucili się gruzińscy i uzbeccy kierowcy". 

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA