Logo
  • DONALD
  • RZĄD PLANUJE ZAKOŃCZENIE PLAGI JEDNORAZOWYCH E-PAPIEROSÓW JESZCZE W TYM ROKU

Rząd planuje zakończenie plagi jednorazowych e-papierosów jeszcze w tym roku

16.02.2024, 14:45
W środę minister zdrowia Izabela Leszczyna ogłosiła, że rząd pracuje nad zmianami dotyczącymi jednorazowych e-papierosów, które nazwała "plagą". Zapowiedziała, że wystąpi o
całkowity zakaz sprzedaży
- Będziemy chronić szczególnie młodych ludzi; w Ministerstwie Zdrowia, z Departamentem Zdrowia Publicznego i Lecznictwa rozpoczynamy właśnie prace nad tym, w porozumieniu z Ministerstwem Finansów - przekazała.
Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny zdradził na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia, że również popiera zakaz sprzedaży e-papierosów. Poinformował, że zmiany mogą wejść w życie już w ciągu najbliższych miesięcy. 
- Idealnie byłoby, gdyby
udało się to zrobić do wakacji
, ponieważ mamy dane statystyczne, że wzrasta ilość używania jednorazowych e-papierosów właśnie w okresie wakacyjnym, wówczas sprzedaż jest ogromna, dlatego że one są najbardziej popularne wśród młodych ludzi, wśród ludzi, którzy kupują chętnie te wybory, dla których ich cena jest w miarę przystępna - wyjaśnił. 
Stwierdził, że wyroby te są "złowieszczo fajne" i wyglądają bardzo atrakcyjnie.
- A to są urządzenia, które służą rozpoczęciu nałogu i to bardzo złego, groźnego nałogu i to jeszcze w młodym wieku - podkreślił.
Jego zdaniem jedynie mocny zakaz może doprowadzić do sukcesu.
- Inaczej
producenci będą szukali luk
, niedociągnięć w przepisach i to nie spełni swojej roli. Ja jestem za zakazem całkowitym tych jednorazowych e-papierosów - dodał.
Podobne plany zapowiedział ostatnio premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak. Ogłosił zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów oraz restrykcje nałożone na e-papierosy wielokrotnego użytku. 
Z danych rządu Wielkiej Brytanii wynika, że liczba dzieci korzystających z e-papierosów potroiła się w ciągu ostatnich trzech lat, a obecnie używa ich 9 procent dzieci w grupie od 11 do 15 lat.
 
Z kolei Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych opublikował niepokojący raport, z którego wynika, że w 2022 roku w Polsce sprzedano ponad 30 milionów sztuk jednorazowych, smakowych e-papierosów. W 2023 roku liczba ta wzrosła trzykrotnie do 100 milionów sztuk.

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA