Logo
  • DONALD
  • CENY MIESZKAŃ W WARSZAWIE ODPIĘŁY WROTKI I PRAWIE 80% KOSZTUJE WIĘCEJ NIŻ 10 000 ZŁ ZA METR

Ceny mieszkań w Warszawie odpięły wrotki i prawie 80% kosztuje więcej niż 10 000 zł za metr

04.07.2021, 06:00
Serwis Morizon.pl szacuje, że już
78,5 procent mieszkań w Warszawie
kosztuje
10 tys. złotych za metr
. Według statystyk zebranych przez serwis podobna sytuacja miała już miejsce 14 lat temu, wówczas ceny mieszkań w Warszawie zbliżały się do 10 tysięcy za metr, później jednak zaczęły spadać.
- Wtedy magiczna granica nie została jednak przekroczona. Zabrakło niespełna 200 złotych. Po pęknięciu tzw. bańki mieszkaniowej (2007/2008 rok) przez kolejne lata średnia cena spadała, by w sierpniu 2013 roku zejść do poziomu 8267 złotych za metr -  przypomina Marcin Drogomirecki, ekspert Morizona.
W marcu ubiegłego roku średnia cena za metr mieszkania w Warszawie przekroczyła już 11 tysięcy:
- W marcu 2020 roku, w momencie wybuchu epidemii, sięgała już 11 477 złotych za metr. Dla części uczestników i obserwatorów rynku mieszkaniowego oczywiste było, że początek walki z wirusem to koniec wzrostów. Pojawiły się głosy, że ceny mieszkań, nie tylko w Warszawie, ale w całej Polsce, będą spadać. I rzeczywiście, gwałtowne ograniczenie kontaktów międzyludzkich spowodowane narastającymi obawami o własne zdrowie i życie oraz wprowadzenie lockdownu doprowadziły do krótkotrwałego załamania na rynku mieszkań i spadku cen - wskazuje ekspert Morizona.
Serwis podaje, że
w ciągu ostatnich 12 miesięcy mieszkania w stolicy podrożały o 8,2 procent do 12 376 złotych za metr:
- Zmiany, jakie zaszły w ostatnich latach na stołecznym rynku mieszkaniowym, sprawiły, że cena 10 tys. złotych za metr, postrzegana jeszcze nie tak dawno jako akceptowalna górna granica, dziś zaczyna uchodzić za atrakcyjną. Z przeprowadzonej przez nas analizy ofert sprzedaży mieszkań w Warszawie wynika, że zaledwie co piąty lokal mieści się w cenie nieprzekraczającej 10 tys. złotych za mkw. Powyżej tej kwoty wycenianych jest aż 78,5 procent wszystkich mieszkań. Oznacza to, że w cenie maksymalnie 10 tys. złotych za metr oferowane jest w stolicy zaledwie co piąte mieszkanie - zauważa Marcin Drogomirecki.
Co ciekawe aż
6 procent mieszkań
wystawionych na sprzedaż w Warszawie oferowanych jest w cenach przekraczających
20 tys. złotych za metr
.
Morizon.pl postanowił także sprawdzić, jak wyglądają ceny za metr mieszkania w innych miastach Polski. Obok Warszawy najwyższe ceny mieszkań mają Kraków i Gdańsk:
- Spośród sześciu największych ośrodków największy odsetek ofert lokali z ceną do 10 tys. złotych odnotowaliśmy w Łodzi. Stanowią one aż 98,6 procent wszystkich ofert z tego miasta. W Poznaniu cena nieprzekraczająca 10 tys. złotych widnieje przy dziewięciu na dziesięć oferowanych mieszkań, a we Wrocławiu w tym przedziale cenowym mieści się ponad trzy czwarte ofert. Obok Warszawy przewagę ofert sprzedaży mieszkań z cenami przekraczającymi 10 tys. złotych za metr notują
Kraków (58,4 procent) i Gdańsk (52,3 procent)
- mówi ekspert.
Zobacz też:

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA