Logo
  • DONALD
  • NIEPOŁOMICE POWOŁAŁY GMINNĄ SPÓŁDZIELNIĘ ENERGETYCZNĄ DO ZARZĄDZANIA ENERGIĄ Z OZE

Niepołomice powołały gminną spółdzielnię energetyczną do zarządzania energią z OZE

20.10.2022, 09:30
Burmistrz Niepołomic Roman Ptak poinformował we wtorek o
powołaniu spółdzielni energetycznej
, której głównym celem ma być przyniesienie oszczędności. Zgodnie z planem członkowie Niepołomickiej Spółdzielni Energetycznej będą
wytwarzać i dystrybuować energię elektryczną wyprodukowaną z odnawialnych źródeł
.
W składzie nowej spółdzielni znalazły się trzy gminne podmioty powiązane ze sobą prawnie: Gmina Niepołomice, Centrum Kultury w Niepołomicach oraz spółka komunalna Infrastruktura Niepołomice. 
- Ten innowacyjny na skalę kraju projekt staje się faktem. Wierzę w powodzenie i wymierne korzyści naszego działania - podkreślił Ptak.
Burmistrz twierdzi, że takie rozwiązanie pozwoli na
znaczne ograniczenie kosztów
z powodu braku opłaty z tytułu rozliczania energii ze sprzedawcą, braku opłaty dystrybucyjnej czy nie naliczania podatku akcyzowego. Szacuje się, że nowy plan pozwoli zaoszczędzić gminie rocznie 90 tysięcy zł. 
- Dzięki spółdzielni będziemy także pozyskiwać środki na dalszą rozbudowę instalacji odnawialnych źródeł energii, w tym na budowę planowanej farmy fotowoltaicznej - zapowiedział.
Ptak podkreślił, że to jedno z pierwszych takich rozwiązań w Polsce. Spółdzielnia planuje budowę farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MW na terenie zlikwidowanego i zrekultywowanego składowiska odpadów komunalnych. Koszt inwestycji wycenia się na 4 miliony zł, a środki na budowę mają być pozyskane z Krajowego Planu Odbudowy.
Gmina Niepołomice od lat mieści się w czołówce Rankingu Gmin Małopolski. Wyróżnia ją liczba prowadzonych inwestycji, które znacząco wpływają na rozwój gminy.
Zobacz też:

Dokarm kaczkę przez internet

Dzięki, że jesteś na Donald.pl. Zobacz nasz manifest na Patronite, dowiedz się co próbujemy zrobić i czy chcesz być tego częścią:

https://patronite.pl/donaldpl

* Sprawdź nasz kanał na Telegramie - codziennie wysyłamy tu najważniejsze wiadomości: https://t.me/donaldplnews

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA