Logo
  • DONALD
  • FINLANDIA ZLIBERALIZOWAŁA PRAWO ABORCYJNE, PRZERWANIE CIĄŻY DO 12. TYGODNIA DOSTĘPNE NA PROŚBĘ KOBIETY

Finlandia zliberalizowała prawo aborcyjne, przerwanie ciąży do 12. tygodnia dostępne na prośbę kobiety

30.10.2022, 16:10
Zdjęcie ilustracyjne, fot. East News
Parlament Finlandii przegłosował liberalizację prawa aborcyjnego, które do tej pory był uznawane za najbardziej surowe w regionie nordyckim. Obowiązujące przepisy pochodzą bowiem z 1970 roku i przez wielu są uznawane za przestarzałe. W tej sprawie do fińskiego parlamentu trafił projekt obywatelski, pod którym w 2020 roku zebrano 50 tys. wymaganych podpisów. Choć projekt finalnie został odrzucony, na jego podstawie fińscy posłowie zajęli się reformą prawa aborcyjnego. 
Podczas środowego posiedzenia Eduskunta parlamentarzyści w stosunku 125-41 zagłosowali za reformą. Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami prawa aborcyjnego, które prawdopodobnie
wejdzie w życie na początku 2023 roku,
do przeprowadzenia aborcji wystarczy
zgoda jednego lekarza
. Dotychczasowe przepisy wymagały, by na aborcję zgodę wyraziło 2 lekarzy.
Ponadto do uzyskania zabiegu medycznego wystarczy
prośba ciężarnej
o przerwanie ciąży bez konieczności podawania dodatkowych powodów - na przykład dotyczących pozycji społecznej i ekonomicznej -
 do 12. tygodnia ciąży.
- Reforma ustawy aborcyjnej jest bardzo potrzebną aktualizacją wyraźnie przestarzałych przepisów. Dotyczy ona fundamentalnych praw kobiet do decydowania o sobie, swoich ciałach i swoim życiu - stwierdziła Saara-Sofia Siren z konserwatywnej Partii Koalicji Narodowej w rozmowie z jedną z fińskich stacji telewizyjnych.
Zobacz też:

Dokarm kaczkę przez internet

Dzięki, że jesteś na Donald.pl. Zobacz nasz manifest na Patronite, dowiedz się co próbujemy zrobić i czy chcesz być tego częścią:

https://patronite.pl/donaldpl

* Sprawdź nasz kanał na Telegramie - codziennie wysyłamy tu najważniejsze wiadomości: https://t.me/donaldplnews

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA