Logo
  • DONALD
  • TRUMP TŁUMACZY SIĘ ZE SPOTKANIA Z PUTINEM: "PRZEJĘZYCZYŁEM SIĘ"

Trump tłumaczy się ze spotkania z Putinem: "Przejęzyczyłem się"

18.07.2018, 07:51
W poniedziałek
Helsinkach
odbyło się spotkanie
Donalda Trumpa
z
Władimierem Putinem
. Przywódcy rozmawiali na tematy związane z walką cyberprzestępczością, terroryzmem i o  rozwiązaniu konfliktu w 
Syrii.
 Rozmowa dotyczyła też spotkania prezydenta Trumpa z
Kim Dzong Unem
, Ukrainy oraz 
rosyjskiej ingerencji w wybory USA.
Władimir Putin zapewnił, że „Rosja nigdy nie ingerowała w żadne wybory w USA”. Słowa te poparł także Donald Trump, który stwierdził, że
"
nie widzi żadnego powodu, dla którego Rosja miałaby się mieszać w nasze wybory prezydenckie".
Słowa te wywołały burzę, Donald Trump został określony jako przegrany, a nawet uległy rosyjskiemu prezydentowi. Po fali krytyki Biały Dom zorganizował konferencję prasową, na której Donald Trump próbował wytłumaczyć się z wypowiedzianych słów.
W oświadczeniu powiedział, że doszło do przejęzyczenia i zamiast słów, "nie widzę, czemu Rosja miałaby mieszać się w wybory" chciał powiedzieć: "nie widzę, czemu Rosja NIE miałaby mieszać się w wybory".
Zapewnił też, że "przyjmuje ustalenia amerykańskiego wywiadu". Nagranie oświadczenia pojawiło się na
Twitterze
, gdzie zwrócono uwagę na fakt, że Trump odczytywał je z kartki.
Prezydent USA miał się z czego tłumaczyć, ponieważ pod jego adresem padło wiele nieprzyjemnych słów między innymi ze strony republikanów, od których uzyskał poparcie w wyborach prezydenckich.
Senator John McCain
, szef komisji sił zbrojnych, wydał oświadczenie, w którym napisał, że spotkanie Trump - Putin było "tragicznym błędem". McCain ocenił, że Trump "nie zdołał obronić Ameryki".
Spotkanie to było najbardziej żałosnym momentem w historii amerykańskiej prezydentury. Nie tylko prezydent Trump zawiódł, nie mówiąc prawdy o naszym przeciwniku, ale też, mówiąc do świata w imieniu Ameryki, nasz prezydent nie bronił tego, co czyni nas tym, kim jesteśmy - republiką ludzi wolnych".
Senator Ben Sasse
, wybrany przez republikanów w stanie Nebraska słowa Trumpa nazwał "dziwacznymi" i powiedział też, że USA nie są niczemu winne.
Stany Zjednoczone nie są winne. Ameryka chce dobrych stosunków z Rosjanami, ale Władimir Putin i jego ekipa są odpowiedzialni za sowiecką agresję. Kiedy prezydent tak gra, daje Putinowi wygraną propagandową, której desperacko potrzebuje.
Przewodniczący Izby Reprezentantów Paul Ryan
stwierdził, że nie ma już wątpliwości, że Moskwa ingerowała w amerykańskie wybory w 2016 roku i że Trump "musi zrozumieć, że Rosja nie jest naszym sojusznikiem".
Republikanin Lindsey Graham
, członek senackiej komisji sił zbrojnych, napisał na Twitterze, że Donald Trump podczas spotkania w Helsinkach wysłał Putinowi jasny sygnał o słabości USA.
Nie ma żadnej moralnej równości między Stanami Zjednoczonymi i Rosją, która pozostaje wroga wobec naszych najbardziej podstawowych wartości i ideałów. Stany Zjednoczone muszą skupić się na tym, by pociągnąć Rosję do odpowiedzialności i położyć kres jej nikczemnym atakom na demokrację Prezydent Trump wysłał jasny sygnał o słabości USA.
Przywódca demokratów w Senacie
Chuck Schumer
również odniósł się do sytuacji na Twitterze, gdzie napisał:
Dla prezydenta Stanów Zjednoczonych stanąć po stronie prezydenta Putina przeciw amerykańskim organom egzekwującym prawo jest bezmyślne, niebezpieczne i słabe. Prezydent stawia się ponad naszym krajem.
 
Senator Mark Warnera
, komentując wystąpienie Trumpa powiedział, że jego stanowisko w sprawie rosyjskiej ingerencji w wybory jest "naruszeniem jego obowiązku do obrony naszego kraju przed przeciwnikami".
Najwyższy rangą demokrata w komisji wywiadu Izby Reprezentantów
Adam Schiff
napisał na Twitterze, że "Prezydent Trump właśnie zaatakował nasze agencje wywiadowcze (...) za to, że wykonują swoją pracę, stojąc obok dyktatora, który ingerował w nasze wybory, aby pomóc w wyborze Trumpa. Putin uzna, że jest to zielone światło, które pozwoli mu ingerować w roku 2018. Tchórzliwe i haniebne".
Były dyrektor CIA
napisał z kolei na Twitterze, że wystąpienie Trumpa „nie było niczym innym niż zdradą”:
Wystąpienie Donalda Trumpa na konferencji prasowej w Helsinkach urasta do - albo nawet przekracza pojęcie - 'poważnego przestępstwa”. Komentarze Trumpa były nie tylko idiotyczne, Putin ma go całkowicie w kieszeni. Republikańscy patrioci: Gdzie jesteście?

Dokarm kaczkę przez internet

Zobacz, co zrobimy z twoimi pieniędzmi:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »

Źródła:

Pokaż więcej (5)
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA