Logo
  • DONALD
  • PO RAZ SIÓDMY RPP ZDECYDOWAŁA, ŻE NIE BĘDZIE PODNOSIĆ STÓP PROCENTOWYCH

Po raz siódmy RPP zdecydowała, że nie będzie podnosić stóp procentowych

05.04.2023, 15:25
fot. East News
Narodowy Bank Polski poinformował po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, że
stopy procentowe pozostają na niezmienionym poziomie
. RPP podjęła taką decyzję już siódmy raz z rzędu. 
W dniach 4-5 kwietnia odbyło się posiedzenie RPP, na którym postanowiono utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie: stopa referencyjna 6,75 proc. w skali rocznej; stopa lombardowa 7,25 proc. w skali rocznej; stopa depozytowa 6,25 proc. w skali rocznej; stopa redyskontowa weksli 6,80 proc. w skali rocznej; stopa dyskontowa weksli 6,85 proc. w skali rocznej.
Cykl podwyżek stóp procentowych trwał od października 2021 roku do września 2022 roku. 
"Rada ocenia, że osłabienie koniunktury w otoczeniu polskiej gospodarki wraz ze spadkiem cen surowców będzie nadal wpływać ograniczająco na globalną inflację, co oddziaływać będzie również w kierunku niższej dynamiki cen w Polsce" - napisano w komunikacie.
Rada wskazała, że do spadku krajowej inflacji będzie się przyczyniać osłabienie tempa wzrostu PKB, w tym konsumpcji, następujące w warunkach istotnego obniżenia dynamiki kredytu. Dlatego RPP oceniło, że wcześniejsze zacieśnienie polityki pieniężnej NBP będzie prowadzić do obniżania się inflacji w Polsce.
Przypomnijmy, że z tzw. szybkiego szacunku GUS wynika, że inflacja w marcu wyniosła 16,2 proc. To najniższy odczyt od września 2022 roku, ale wyższy od prognoz ekonomistów.

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA