Logo
  • DONALD
  • CHRUST CIESZY SIĘ TAKĄ POPULARNOŚCIĄ, ŻE NIEKTÓRE NADLEŚNICTWA ZACZĘŁY WPROWADZAĆ LIMITY

Chrust cieszy się taką popularnością, że niektóre nadleśnictwa zaczęły wprowadzać limity

08.06.2022, 10:00
Wygląda na to, że Polacy chętnie skorzystali z rady wiceministra klimatu i zainteresowali się pozyskiwaniem na opał tzw. gałęziówki. Sam
Edward Siarka
, zachęcając do
zbierania "chrustu"
podkreślał, że "wzrosły zapytania do nadleśnictw o wskazanie terenu i zgodę na pozyskiwanie drewna opałowego w lokalnych lasach".
Lasy Państwowe przygotowały nawet specjalne wytyczne, które precyzują m.in., że drzewo opałowe najniższej jakości w pierwszej kolejności mogą kupować lokalni mieszkańcy. Dyrekcja Lasów Państwowych zapowiadała natomiast, że znacznie ułatwi samowyrób drewna w lesie, jednocześnie przypominając, że za chrust też trzeba płacić. 
Okazuje się, że zainteresowanie chrustem jest tak wielkie, że
niektóre nadleśnictwa już wprowadzają limity, np. do 30 metrów sześciennych
. W sieci pojawiają się też
ogłoszenia
osób, które zbierają chętnych do zbierania opału.
- W internecie pojawiają się ogłoszenia osób, które szukają chętnych do zbierania suchego drewna w lesie. Tu chodzi o przemysłową skalę i drewno staje się towarem. A my musimy pamiętać, że każdy, kto przychodzi do lasu po drewno, musi przejść odpowiednie przeszkolenie.
I robi to z założenia dla siebie
- mówi w rozmowie z Radiem Zet rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach
Marek Mróz
.
Przypomina, że aby zbierać drewno na opał trzeba pozyskać zgodę leśniczego i przejść krótkie szkolenie. Leśniczy powinien wskazać odpowiednie miejsca i poinformować, jakie gałęzie można zbierać. 
- Nie możemy pozyskać z lasów więcej niż wskazują nam plany. To oznacza, że powierzchni, na których można zbierać chrust, nie będzie więcej, a na nich jest określona ilość leżącego drewna. Nie każde drewno też można zebrać, część musi zostać, by wzbogacać glebę.
Jest tego ograniczona ilość
- mówi rzecznik. 

Dokarm kaczkę przez internet

Dzięki, że jesteś na Donald.pl. Zobacz nasz manifest na Patronite, dowiedz się co próbujemy zrobić i czy chcesz być tego częścią:

https://patronite.pl/donaldpl

* Sprawdź nasz kanał na Telegramie - codziennie wysyłamy tu najważniejsze wiadomości: https://t.me/donaldplnews

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA