Logo
  • DONALD
  • UOKIK NIE ZWALNIA I NAKŁADA KARĘ NA RTV EURO AGD ZA USUWANIE DOWODÓW NA ICH NIKCZEMNE PRAKTYKI HANDLOWE

UOKiK nie zwalnia i nakłada karę na RTV Euro AGD za usuwanie dowodów na ich nikczemne praktyki handlowe

07.09.2023, 13:30
Pod koniec listopada 2022 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeszukał siedziby kilku spółek w ramach postępowania wyjaśniającego dotyczącego podejrzenia niedozwolonego ustalania cen ekspresów do kawy marki Jura. Okazuje się, że w dwóch spółkach doszło do utrudniania przeszukania.
- Spółki Jura Poland i Euro-net w podobny sposób utrudniły nasze działania. Pracownicy tych spółek, po otrzymaniu informacji o rozpoczęciu przeszukania,
usunęli wiadomości z komunikatorów
zainstalowanych na ich telefonach wykorzystywanych do celów służbowych. Mogło to utrudnić zebranie dowodów na niedozwolone porozumienie, w efekcie którego nabywcy ekspresów Jura mogli płacić drożej za te produkty. Dlatego nałożyłem na spółki
kary finansowe w łącznej wysokości 11 milionów zł
- przekazał prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
Podczas przeszukania pracownik Euro-net usunął konwersację z przedstawicielami Jura Poland prowadzoną na komunikatorze WhatsApp. Podobnie postąpił menedżer sprzedaży Jura Poland. W toku późniejszych czynności pracownik przyznał, że wykasował rozmowy.
W związku z tym UOKiK nałożył kary w wysokości 10 milionów zł na Euro-net oraz 1 milion zł na Jura Poland. Decyzje nie są prawomocne, przysługuje od nich odwołanie do sądu. W dniu przeszukania przepisy przewidywały karę do 50 milionów euro. Obecnie kara może wynieść do 3 proc. obrotu przedsiębiorcy.
Jednocześnie UOKiK wciąż prowadzi postępowanie wyjaśniające w sprawie ustalania cen ekspresów do kawy marki Jura.
"Jeśli zebrany materiał potwierdzi podejrzenia, wówczas Prezes Urzędu rozpocznie postępowanie antymonopolowe i
postawi zarzuty konkretnym podmiotom
. Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję grozi kara finansowa w wysokości do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy. Menedżerom odpowiedzialnym za zawarcie zmowy grozi z kolei kara pieniężna w wysokości do 2 milionów zł" - poinformowano na stronie UOKIK.

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA