Logo
  • DONALD
  • NA PODHALU ŚMIERDZI: NORMY PYŁÓW ZAWIESZONYCH PRZEKROCZONE NAWET O 1000%

Na Podhalu śmierdzi: normy pyłów zawieszonych przekroczone nawet o 1000%

06.12.2023, 17:45
Lokalne i krajowe media donoszą o
bardzo złej jakości powietrza na Podhalu
, gdzie normy pyłu zawieszonego zostały przekroczone nawet o 10 razy. Najgorsza sytuacja jest w okolicach Nowego Targu oraz Nowego Sącza. Dla wielu powiatów wydano ostrzeżenia. 
Jak podaje RMF, W Łopusznej koło Nowgo Targu norma PM10 przekroczona była dziś o 550%, a PM 2,5 o 1150%. W samym Nowym Targu normy przekroczone były odpowiednio o 800 i 1600%. 
"Wszystkiemu winna jest tak zwana niska emisja - czyli niewymienione piece na węgiel, ale także brak wiatru i inwersja temperatury - w nocy na Kasprowym Wierchu było o kilka stopni cieplej niż w samym Zakopanem, więc zimne powietrze z zanieczyszczeniami utrzymuje się blisko gruntu" - wyjaśnia zakopiański reporter RMF. 
W związku ze złą jakością powietrza Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego wydał
ostrzeżenia drugiego stopnia
dla miasta Krakowa, Nowego Sącza, powiatu nowatarskiego, wadowickiego i wielickiego. Tam obowiązuje zakaz używania kominków, aktywności na zewnątrz dzieci i młodzieży podczas zajęć szkolnych i zakaz stosowania dmuchaw do liści. Zaleca się także ograniczenie aktywności fizycznej poza domem i wietrzenie pomieszczeń. 
Dla miasta Tarnowa, powiatu bocheńskiego, brzeskiego, dąbrowskiego, gorlickiego, krakowskiego, miechowskiego, nowosądeckiego, proszowickiego, suskiego i tarnowskiego wydano natomiast
ostrzeżenia pierwszego stopnia
. Również obowiązuje tam zakaz używania kominków zaleca się ograniczenie aktywności poza domem i wietrzenia pomieszczeń. 
Małopolskie miejscowości od lat znajdują się w czołówce raportów smogowych. W zeszłym roku Nowy Targ miał 57 smogowych dni, Nowy Sącz - 56.
Zobacz też: 
 

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA