Logo
  • DONALD
  • NAUKOWCY ALARMUJĄ: W POŁUDNIOWO-ZACHODNIEJ POLSCE WYRAŹNIE UBYWA BOCIANÓW

Naukowcy alarmują: w południowo-zachodniej Polsce wyraźnie ubywa bocianów

12.05.2022, 16:00
Polscy badacze, podsumowując ostatni Międzynarodowy Cenzus Bociana Białego przekazali, że "
w południowo-zachodniej Polsce wyraźnie ubywa bocianów
".  Według zebranych danych w ciągu dekady na
23 procentach powierzchni Polski
liczebność bociana spadła aż o
35,5 procent:
- Niestety główny wynik nie jest optymistyczny. To dużo jak na długowieczny gatunek ptaka o stosunkowo wolnym tempie reprodukcji - przekazał w rozmowie z PAP jeden z autorów badania.
Przeanalizowane dane zebrane w całym kraju pokazują, że obserwowane są spadki liczebności gatunku, choć nie tak drastyczne.
Naukowcy zaobserwowali, że
spadki na wyżynnych terenach Sudetów i Karpat okazały się o połowę mniejsze
, niż te na nizinach, "co sugeruje, że bocianom nieco lepiej wiedzie się obecnie w górach".
Liczebność bociana białego w południowo-zachodniej Polsce w 2014 r. oszacowano na 2560 par lęgowych, gniazdujących w średnim zagęszczeniu 3,61 pary/100 km2 i był to spadek w porównaniu do badania z 2004 roku o 35,5 procent w skali regionu i od 30 do 42 procent w poszczególnych województwach.
- Właściwie
nie wiemy, co powoduje zmniejszanie liczebności i lokalne różnice trendów
, przyczyny mogą wynikać ze zjawisk zachodzących na lęgowiskach w Europie Środkowej, na trasie migracji bociana albo na jego afrykańskich zimowiskach. Jednym z powodów może być stopniowe przesuwanie centrum zasięgu bociana na północny-wschód, prawdopodobnie w konsekwencji zmian klimatycznych, jednak dotychczas brak pewnych dowodów co do przyczyn obserwowanych zmian - sugeruje ekspert.
- Wobec niewesołych trendów krajowej populacji pocieszeniem jest fakt, że nasza część Europy jest swego rodzaju wyspą spadków, otoczoną spektakularnymi wzrostami populacji zachodnio- i wschodnioeuropejskiej. Jest więc nadzieja, że witalne bocianie populacje otaczające Polskę w końcu i nasze gniazda zaczną zasilać - dodał dr Wuczyński.
W konkluzji autorzy badania stwierdzili, że Polskę, lub szerzej - Europę Środkową - należy obecnie traktować jako obszar przejściowy, nacechowany zmniejszaniem liczebności bociana białego.
Zobacz też:

Masz Telegram? Sprawdź nasz kanał

Wysyłamy świeże newsy i wideo prosto na Telegram. Kliknij, to niczego nie przegapisz: 

https://t.me/donaldplnews

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA