Logo
  • DONALD
  • SYLWIA SPUREK TŁUMACZY, ŻE JEŹDZIECTWO POWINNO ZNIKNĄĆ, A REZYGNACJĘ Z MIĘSA TRZEBA "PRZYSPIESZYĆ SYSTEMOWO"

Sylwia Spurek tłumaczy, że jeździectwo powinno zniknąć, a rezygnację z mięsa trzeba "przyspieszyć systemowo"

20.11.2021, 12:19
Europosłanka
Sylwia Spurek
udzieliła obszernego wywiadu Interii, w którym szerzej opowiada o swoich pomysłach dotyczących ograniczania spożycia mięsa w Unii Europejskiej. Przypomnijmy, że wśród propozycji Spurek był już zakaz reklamowania mięsa i mleka, podatek od mięsa, wyższa składka zdrowotna dla jedzących mięso oraz zakaz wędkowania. 
W rozmowie z Interią Spurek wyjaśnia, że jej propozycje mogą wydawać się kontrowersyjne, ale granice debaty trzeba poszerzać. A zmiany, związane z końcem wykorzystywania zwierząt, należy przyspieszać systemowo. 
- Weszłam do polityki, by zmieniać świat, skutecznie chronić i prawa ludzi, i środowisko, i prawa zwierząt. Nie zrobię tego bez poszerzania granic debaty.
Żeby zmienić system, trzeba stawiać trudne i czasami prowokujące pytania.
Podatek od mięsa to tylko część mojego programu. Proponuję zakaz reklamy produktów odzwierzęcych, bo chcę, aby ludzie w końcu dokonywali świadomych wyborów. Proponuję zerowy VAT na produkty wegańskie, bo chcę, aby każdy i każda, bez względu na dochody, miała prawo do etycznej i zdrowej żywności - mówi Spurek w rozmowie z Interią. 
Prowadzący rozmowę zauważa, że rośnie liczba osób, które rezygnują z mięsa. 
- Te zmiany zachodzą zbyt wolno, aby rozwiązywać problemy środowiskowe, ratować życie ludzi, zakończyć erę wykorzystywania zwierząt.
Musimy je systemowo przyspieszyć
- odpowiada Spurek. 
Europosłanka jednoznacznie podkreśla, że "jest
przeciwko wykorzystywaniu zwierząt do czegokolwiek: sportu, rozrywki, badań i testów
". Jej zdaniem zniknąć powinno nie tylko wędkowanie, ale równieź
jeździectwo
-
 W jeździe konnej, w sporcie, nie ma relacji i więzi. Tu jest eksploatacja.
Mówią o tym również same zawodniczki i zawodnicy. zytałam opinie ludzi tej dyscypliny. Mówią, że konie zostały w tym wszystkim sprowadzone do przedmiotu, że są traktowane jak sprzęt sportowy - tłumaczy. 
Dopytywana o szczury laboratoryjne apeluje aby, naukowcy powiedzieli "ile było przełomów w medycynie dzięki tym badaniom". 
- Dysponujemy alternatywnymi metodami, ale wielu nie chce się na nie przestawić. Liczby zwierząt wykorzystywanych do badań i testów, ich cierpienia i śmierci nie da się logicznie usprawiedliwić wynikami badań.
Prowadzący rozmowę pyta również Spurek o jej poglądy, zauważając, że stoją one w sprzeczności "z większością systemów religijnych, etycznych i kulturowych, które opierają się na gradacji między życiem człowieka a zwierzęcia. 
-  Religie, systemy polityczne, kultury przez tysiące lat odbierały prawa fundamentalne kobietom, dzieciom, osobom z niepełnosprawnościami. Wygodnie jest powiedzieć: zawsze tak było. A przecież mówimy o zwierzętach zdolnych do odczuwania bólu, myślących, czujących. Zaraz ktoś napisze, że Spurek uważa, że życie krowy jest tak samo ważne, jak Michałka z Szydłowca. Pytanie jest takie:
co nas uprawnia do eksploatacji krowy mlecznej? Co nas uprawnia do zabicia jej dziecka? Kiedyś uważano, że można zabić dziecko albo bić żonę
- mówi Spurek. 
Wywiad Spurek dla Interii już wywołuje wiele komentarzy w mediach społecznościowych. Skomentował go m.in. szef PSL
Władysław Kosiniak-Kamysz
.
"Po zakazie hodowli, wędkarstwa, promocji mięsa i nabiału, pani Sylwia Spurek proponuje zakaz jeździectwa. Absurd goni absurd! Polacy mają prawo decydować o tym co jedzą i jak spędzają czas dbając o swoje zwierzęta. Na tym polega wybór, nie zakaz!" - pisze. 
 

Cześć, jesteś na Donald.pl

Jesteśmy serwisem tworzonym przez osoby, które nie chcą pracować w korporacyjnych mediach, bo uważają, że nie ma w nich już prawie miejsca na humor i etyczne dziennikarstwo.

Jeżeli chcesz pomóc zbudować nam coś świeżego i wartościowego, zajrzyj na nasz Patronite.

Oto dlaczego warto nas wspierać, piątka Donalda:

1. Bo pójdziemy w twoim imieniu tam, gdzie ty nie możesz i napyskujemy tak, jak tobie nie wypada.
2. Bo zaczął się kryzys i nie powstanie teraz nic lepszego. Media będą się dalej degenerować i mówić to, za co ktoś zapłacił.
3. Bo wspierasz dziennikarstwo wolnościółkowe, a w korpomediach jest dziennikarstwo klatkowe. Nasze jest zdrowsze.
4. Bo umówmy się, zdarzyło ci się gorzej wydać te 10 zł.
5. Bo malujemy uśmiech na twojej buzi, a nie ma nic cenniejszego, słodziaku. 

A poza tym czy chcesz, czy nie, dokładasz się do TVP, jak my wszyscy. To już całkiem niezły powód, żeby dla równowagi dać nam dyszkę.

Dowiedz się więcej: https://patronite.pl/donaldpl

 

Po więcej memów i Stories chodźcie na Instagramhttps://www.instagram.com/donald.pl

A to nasza grupa na Telegramie - kliknij, żeby dostawać codziennie podsumowania dnia na telefon: https://t.me/donaldplnews

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA