Logo
  • DONALD
  • LIST OTWARTY DO TVN I KRRIT WS. "AMERYKA EXPRESS" I ZACHOWANIA FILIPA CHAJZERA

List otwarty do TVN i KRRiT ws. "Ameryka Express" i zachowania Filipa Chajzera

10.11.2018, 17:56
Nie milkną echa ostatniego odcinka programu
Ameryka Express
, w którym jedną z zabaw celebrytów było
całowanie w usta nieznajomych osób płci przeciwnej. 
Niektórzy próbowali wybrnąć z zadania prosząc o zgodę na buziaka w policzek, czy też przez kartkę. Inny sposób znalazł
dziennikarz TVN
Filip Chajzer
, który pochwalił się swoją "techniką" przed kamerą:
"Prosiłem, żeby pocałowała mnie w policzek, ale w ostatniej chwili odwracałem głowę i to była dobra technika".
Odcinek nie spodobał się widzom. Gdy zaczęły pisać o tym media, Filip Chajzer opublikował zdjęcie krytykującej go dziennikarki WP, zachęcając fanów do komentowania jej wyglądu.
W sprawie głos zabrała zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich Sylwia Spurek, która uznała, że program TVN 
Ameryka Express
, "utrwala stereotypy i przyzwolenie na krzywdzenie kobiet".
To jednak nie koniec. Przedstawicielki
Codziennika Feministycznego
, Fundacji Mamy Głos
oraz
Kampanii przeciw homofobii
napisały
list otwarty do TVN i Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
, w którym piszą, że
"całowanie bez zgody jest molestowaniem seksualnym"
, a pokazywanie tego na antenie jest promowaniem kultury gwałtu.
Żądają też niezwłocznego usunięcia wpisów Filipa Chjazera i przeprosin dziennikarki WP Heleny Łygas.
"W dziesiątym odcinku "Ameryka Express", polskim programie rozrywkowym wyemitowanym dn. 07.11.2018, za którego produkcję odpowiada stacja TVN we współpracy z belgijską firmą Eccholine, uczestnicy i uczestniczki otrzymali kontrowersyjne zadanie pocałowania w usta przypadkowej osoby "płci przeciwnej"...
Filip Chajzer, Jakub Urbański i Tomasz Karolak wykonali to zadanie bez wyraźnej zgody nieznajomych kobiet, mieszkanek Limy - kobiety te mówiły "nie", kręciły głową, próbowały uchronić się od wymuszonego pocałunku, odpychały uczestników”
- czytamy w liście.
"
Całowanie bez zgody jest molestowaniem seksualnym i naruszeniem godności, integralności cielesnej i psychicznej osoby, która tego doświadcza.
Prezentowanie tego typu zachowań w komercyjnej stacji, której zadaniem jest wspieranie i propagowanie zachowań prospołecznych i przejrzystych moralnie oraz edukacja w kwestii palących problemów ogólnoświatowych (a jednym z nich jest z pewnością molestowanie seksualne), jest według nas niedopuszczalne, szkodliwe społecznie, godzi w dobre obyczaje i podważa jedną z misji telewizji jasno sformułowaną w regulaminie: "służyć zwalczaniu patologii społecznych”.
"
Pokazywanie takich treści w reality show, programie oglądanym przez osoby w różnym wieku, także młode obojga płci, jest skandaliczne
i wpisuje się w definicję kultury gwałtu, zwalczanej w tej chwili przez rozmaite kraje poprzez zmianę prawa karnego (we Francji za całowanie obcej osoby bez jej zgody, obmacywanie i klepanie w pośladki grozi kara więzienia i grzywna w wysokości od 90 do 750 euro)".
"Żądamy usunięcia wpisu przez Filipa Chajzera i przeprosin dziennikarki Heleny Łygas, która w naszej opinii opisała to, co każdy może obejrzeć w programie – naruszenie granic integralności cielesnej przypadkowych kobiet bez ich zgody.
Od stacji TVN żądamy rekompensaty za straty moralne, których doznały mieszkanki Limy ze strony Tomasza Karolaka, Jakuba Urbańskiego i Filipa Chajzera. Jeśli to okaże się niemożliwe, żądamy wpłaty na polskie i peruwiańskie organizacje walczące z przemocą wobec kobiet, a także przeprowadzenie pracowniczych szkoleń w stacji TVN na temat tego, czym jest molestowanie seksualne.
"Sprzeciwiamy się promowaniu w telewizji komercyjnej zachowań szkodliwych społecznie, a także naruszających wolność osobistą i seksualną jednostek, zachowań uwłaczających godności i ukazujących kobiety w sposób uprzedmiotawiający".
List otwarty można podpisać na 
stronie petycjeonline.com
.

Dokarm kaczkę przez internet

Cieszymy się, że tu jesteś. Zobacz nasz manifest na Patronite, dowiedz się co próbujemy zrobić i czy chcesz być tego częścią:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA