Logo
  • DONALD
  • MEKSYK: DEPENALIZACJA MARIHUANY, DOROSŁA OSOBA MOŻE SPALIĆ BLANTA BEZ KONSEKWENCJI

Meksyk: depenalizacja marihuany, dorosła osoba może spalić blanta bez konsekwencji

29.06.2021, 11:03
fot. East News
Sąd Najwyższy w
Meksyku
zdepenalizował
właśnie
rekreacyjne używanie marihuany
. Sędziowe zajmowali się sprawą po tym, jak ustawa legalizująca palenie utknęła w Kongresie. Ich decyzja, która zapadła stosunkiem głosów 8 do 3, już uznawa jest w Meksyku za "historyczną". 
Prace nad depenalizacją marihuany Izba Reprezentantów rozpoczęła już w zeszłym roku. W marcu przyjęto ustawę, jednak Senat wciąż jej nie zatwierdził z uwagi na szereg poprawek, które budziły wątpliwości.
Ustawa
zakładała, że osoba dorosła miałaby prawo posiadać 28 gram marihuany, do tej pory limit wynosił 5 gramów. Na własny użytek - według założeń Kongresu - można byłoby hodować do 8 sadzonek. 
W związku z tym, że prace w Kongresie znacznie się przeciągnęły, sprawą zajął się Sąd Najwyższy, który uznał, że obowiązujący zakaz rekreacyjnego używania marihuany jest niezgodny z konstytucją. W świetle prawa palić mogą teraz legalnie wszystkie osoby powyżej 18. roku życia, nie można używać marihuany w miejscach publicznych i w obecności dzieci. Nie można też np. prowadzić samochodu po spożyciu. 
- To historyczny dzień dla wolności - powiedział wczoraj po ogłoszeniu wyroku prezes Sądu
Arturo Zaldivar
Eksperci podkreślają, że to orzeczenie "historyczne", jednak
wciąż potrzebne są regulacje prawne na poziome ustawy
, porządkujące zagadnienia związane z rekreacyjnym użyciem marihuany. Uporządkowania wymagają m.in. przepisy dotyczące posiadania (póki co w mocy pozostaje zapis o 5 gramach), hodowli i sprzedaży. Wiele wskazuje więc na to, że wyrok Sądu zmotywuje Kongres do szybkiego przyjęcia ustawy. 
Przypomnijmy, że dekryminalizacja wszystkich narkotyków to cel prezydenta Meksyku, 
Andrésa Manuela Obradora
.
Zaprezentowany w 2019 roku plan prezydenta ma zmniejszyć przemoc związaną z nielegalnym handlem narkotykami, w wyniku którego co rok życie traci tysiące ludzi. 
 
 
 

Dokarm kaczkę przez internet

Dzięki, że jesteś na Donald.pl. Zobacz nasz manifest na Patronite, dowiedz się co próbujemy zrobić i czy chcesz być tego częścią:

https://patronite.pl/donaldpl

* Sprawdź nasz kanał na Telegramie - codziennie wysyłamy tu najważniejsze wiadomości: https://t.me/donaldplnews

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA