Logo
  • DONALD
  • BIG CYC W RAMACH WSPARCIA AFRYKAŃSKICH DZIECI NAGRAŁO COVER MAKUMBY Z ICH UDZIAŁEM I WYSZŁO GORZEJ NIŻ SĄDZICIE

Big Cyc w ramach wsparcia afrykańskich dzieci nagrało cover Makumby z ich udziałem i wyszło gorzej niż sądzicie

25.05.2021, 12:04
fot. YouTube
African Music School to szkoła muzyczna założona przez fundację AKEDA, której hasło to "INSTRUMENTY ZAMIAST BRONI". Wszystko dlatego, że, jak sami piszą, to
jedyna szkołą muzyczna w Republice Środkowej Afryki
, gdzie pedagogami są polscy muzycy. Celem szkoły jest stworzenie miejsca, gdzie utalentowane dzieci z ubogich rodzin otrzymają profesjonalną edukację muzyczną. 
W akcję postanowił się zaangażować zespół
Big Cyc, który przearanżował swój stary hit Makumba
- podopieczni African Music School śpiewali i odtwarzali piosenkę z nowo napisanym tekstem. Utwór ma promować zbiórkę na budowę nowego budynku szkoły.
 
"Pewnego dnia pojawił się białas, powiedział, że zrobi u hałas. On nas nauczył, żeby w naszej dłoni znalazł się instrument zamiast broni. [...]
To dzięki wam brzuszek jest pełen
, to dzięki wam jesteśmy w niebie" - to zaledwie fragmenty tekstu, który nie do końca zyskał aprobatę internautów:
"Jak jedną piosenką spartolić totalnie przesłanie całej akcji". 
"Tekst i podejście do ludzi z Afryki - DRAMAT".
"Kompleks białego zbawcy w najczystszej postaci. To w końcu chcecie tym dzieciakom pomoc, czy je upokorzyć? Nie wierzę, że ktoś przy zdrowych zmysłach zgodził się na publikacje tego. To jest tak szkodliwe, że głowa mała". 
 
Poniżej publikujemy oświadczenie Fundacji Akeda: 
Wczoraj muzycy zespołu Big Cyc wraz ze swoim trębaczem Norbert Wardawy gościli w studio Dzień Dobry TVN. Byli tam, aby opowiedzieć o sytuacji w Republice Środkowoafrykańskiej, gdzie od 2015 roku polski misjonarz brat Benedykt Pączka OFMCAP buduje pierwszą w tym kraju szkołę muzyczną. Norbert był w RŚA przez jeden semestr. Wrócił w lutym. W tym czasie pracował z dziećmi, które inaczej nie miałyby szansy na rozwijanie swoich muzycznych umiejętności. Nie była to jednak sielanka. Na przełomie grudnia i stycznia wybuchła w kraju rebelia. Lokalni przywódcy chcieli nie dopuścić do ogłoszenia wyników wyborów prezydenckich. Ludność Bouar wówczas schroniła się na terenie klasztoru braci kapucynów. W tym czasie popłynął do nich niesamowity i niespodziewany strumień pomocy z Polski. Dzięki ofiarności ludzi mogliśmy kupić jedzenie, materiały sanitarne. W połowie stycznia pracownicy organizacji miedzynarodowych policzyli ludzi, którzy schronili się w klasztorze. Było ich blisko 5000!
Cały ten czas Norbert i dwójka innych muzyków pracowali z dziećmi, aby odciągnąć ich myśli od tego, co mogło się wydarzyć. W tym czasie pojawił się pomysł nagrania coveru znanej piosenki zespołu Big Cyc - Makumba. Norbert jest na co dzień muzykiem Big Cyc i zagrał dzieciom fragment melodii. Spodobało im się sformułowanie - "Polska Afryka Afryka Polska". Spodobało się, ponieważ w Bouar ludzie wiedzą, że pomagają im Polacy. To setki indywidualnych Darczyńców wspiera budowę szkoły, zbiórkę instrumentów muzycznych, dokonują wirtualnych adopcji oraz zapewniają naszym wychowankom pożywienie.
"Nasza Makumba" jest wołaniem o pomoc, o dostrzeżenie tych dzieci. W Polsce tak mało się mówi o ich sytuacji. W wyniku wojny domowej, która zakończyła się 2019 roku około 1 milion osób musiał opuścić swój kraj. Wielu do dziś przebywa w Kamerunie. Rodziny są rozdarte. Nie mają środków do życia. African Music School działa ponad podziałami. Do naszej szkoły może przyjść każde dziecko i otrzyma pomoc oraz szansę na naukę. To jest „nasza Makumba”. To piosenka o nadziei, o przyjaźni między polskim zakonnikiem i dziećmi, o których świat próbuje nie pamiętać.
Zapraszamy do "naszej Makumby". Szerzmy ideę miłości. Dawajmy nadzieję. Jak napisał kiedyś nasz duchowy patron św. Ojciec Pio: "Nic bardziej nie może ciebie czynić naśladowcą Chrystusa jak troska o innych. Jeśli nie troszczysz się o bliźnich to oddalasz się od obrazu Chrystusa".
My w African Music School tak rozumiemy "naszą Makumbę". Uczymy się kochać innych. Nie oceniamy. Zapraszamy wszystkich, aby włączyli się w tę misję!
Zobacz też:

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »

Źródła:

1. Makumba - African Music School (2021, official)https://youtu.be/VF3WKHFqrl4
2. https://twitter.com/michal_maks/status/1397158916958609416?s=20https://twitter.com/michal_maks/status/1397158916958609416?s=20
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA