Logo
  • DONALD
  • BOSAK OSTRZEGA PRZED ESKALOWANIEM NAPIĘĆ I PROWOKOWANIEM ROSJI

Bosak ostrzega przed eskalowaniem napięć i prowokowaniem Rosji

10.07.2024, 11:15
fot. X @Gosc_RadiaZET / East News
Premier Donald Tusk i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w poniedziałek w Warszawie podpisali dwustronną umowę o bezpieczeństwie. Polska zobowiązała się w niej do przeszkolenia na swoim terytorium
ukraińskiego legionu
:
- Będzie to nowa formacja złożona z ochotników, która na wzór ukraińsko-polsko-litewskiej brygady mogłaby umożliwić obywatelom Ukrainy, znajdującym się na terenie Polski, wzięcie udziału w obronie Ukrainy - przekazał w poniedziałek ukraiński prezydent.
Dziś do sytuacji na antenie Radia Zet odniósł się
Krzysztof Bosak
. Stwierdził on, że Donald Tusk nie miał prawa podpisać takiej umowy i według niego
złamał on konstytucję
:
- Umowa jest zawarta w sposób nieważny, przez osobę do tego nieupoważnioną. To wynika z konstytucji. Umowa powinna być przedstawiona w parlamencie, powinna być ustawa i normalny proces ratyfikacji z udziałem prezydenta A była ustalana w sposób tajny. Nawet tego dnia, kiedy została ogłoszona, odbyła się RBN i polska klasa polityczna nie została poinformowana. Premier wprost złamał polską konstytucję - mówi wicemarszałek Bosak.
Polityk zauważył też, że umowa jest niekorzystna dla Polski:
- Zawiera zobowiązanie wyłącznie w jedną stronę. W drugą kuriozalne rzeczy, że Ukraińcy będą nam pomagali w zakresie zwalczania korupcji. Bardzo chciałbym, żeby Pałac Prezydencki zabrał głos i powiedział, czy wiedział o umowie, którą premier ogłosił i jak prezydent odnosi się do art. konstytucji 89 dot. ratyfikacji umów. Powinny być negocjacje i odblokowanie ekshumacji ofiar ludobójstwa na Polakach, bo przynajmniej pokazywałoby, że po tamtej stronie jest dobra wola - dodał.
Lider Konfederacji stwierdził również, że
Ukraina radzi sobie coraz gorzej
. Warto przypomnieć, że w pierwszych dniach agresji Rosji na Ukrainę Bosak oceniał wówczas, że Ukraina upadnie w ciągu kilkunastu dni. Ostatecznie przewidywania Bosaka się nie sprawdziły:
Lider Konfederacji w rozmowie z Beatą Lubecką stwierdził, że
Ukraina nigdy nie przystąpi do NATO i być może również do Unii Europejskiej
:
- Oczywiście, że Ukraina nie dostanie zaproszenia do NATO. Nikt, nigdy poważnie tego nie rozpatrywał. Chciałbym, żeby polscy politycy przestali dezinformować opinię publiczną i opowiadać takie bzdury publicznie. Opowiadanie o wprowadzaniu do sojuszu wojskowego państwa, które toczy wojnę, radzi sobie w tej wojnie źle mimo zewnętrznego wsparcia nie jest w stanie nawet przesunąć linii frontu w sposób korzystny dla siebie. Ukraina radzi sobie słabo i nikt nie rozpatruje wciągnięcia jej do NATO - podkreśla polityk Konfederacji.
- Wszyscy mówią, że niby tak, ale w kuluarach mówi się, że wcale to nie jest takie oczywiste. Ze względu na nieprzygotowanie państwa ukraińskiego i niezdolność ukraińskiej klasy politycznej do wdrożenia unijnych standardów. Mają ogromne wątpliwości, czy unijne standardy ukraińska klasa polityczna chciałaby w ogóle wdrażać na Ukrainie. Korzystają z dostępu do rynku unijnego bez wdrażania unijnych standardów. Stan korzystny mogą chcieć podtrzymać przez wiele lat - uważa.
Polityk odniósł się także do agresywnych działań Rosji w Ukrainie i zaczepek z ich strony w kierunku państw sąsiadujących. Kilka dni temu rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller stwierdził, że podczas szczytu NATO będą prowadzone rozmowy na temat
zestrzeliwania rosyjskich rakiet lecących w kierunku Polski jeszcze nad terytorium Ukrainy
. Wicemarszałek Sejmu uważa, że "państwo polskie i siły zbrojne RP nie powinny robić niczego, co może być interpretowane jako wejście do konfliktu, dołączenie do wojny":
- A użycie swoich środków nad terytorium państwa toczącego wojnę
jest dołączeniem do konfliktu
. Funkcjonujemy, jak w PRL, w warunkach gospodarki niedoboru, naciągamy zbyt krótką i zupełnie niegotową kołderkę, zastanawiając się, czy chronić jednostki wojskowe, czy może miasta, a może stolice, a może elektrownie, nie mamy obrony antydronowej, a rozmawiamy czy jeszcze rozciągnąć operację może na terytorium innego państwa. To fantastyka. Apeluje, by polscy politycy przestali wreszcie oszukiwać nasze społeczeństwo co do rzeczywistych możliwości - dodał.
Zobacz też:

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA