Logo
  • DONALD
  • PREMIER MORAWIECKI PRZYZNAJE, ŻE PROGRAM 500+ NIE BARDZO ZADZIAŁAŁ, JEŻELI CHODZI O DZIETNOŚĆ

Premier Morawiecki przyznaje, że program 500+ nie bardzo zadziałał, jeżeli chodzi o dzietność

20.08.2021, 08:05
W 2016 roku Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło program
Rodzina 500+
, który prezentowany był jako program demograficzny. Miał on poprawić sytuację demograficzną w kraju. Okazało się jednak, że nie przyniósł on pożądanego efektu.
Wczoraj premier
Mateusz Morawiecki
pojawił się w gminie Zakrzewo. Opowiadał tam między innymi o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym, czyli 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko do wydania przez rodziców w okresie od 12. do 36. miesiąca życia dziecka.
Podczas spotkania z mieszkańcami gminy Morawiecki przyznał, że program Rodzina 500+
nie spełnił oczekiwań rządu, co do poprawy sytuacji demograficznej
:
- W Polskim Ładzie mamy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, który ma właśnie jeszcze raz spróbować, kolejny raz, nie poddajemy się, bo 500 plus było taką próbą, jest cały czas taką próbą i myślę, że wszyscy państwo się zgodzicie, że bez tego byłoby jeszcze gorzej - mówił.
- Program nie spełnił naszych oczekiwań proludnościowych, ale spełnił nasze oczekiwania społeczne. Bo nie ma już tak wiele ubóstwa, kupowania w sklepach na zeszyt, na kredyt. Dzisiaj łatwiej jest trochę związać koniec z końcem, planować życie w gminie, w powiecie, w rodzinie, w gospodarstwie - dodał.
Niedawno Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej poinformowało, że program Rodzina 500+ kosztował państwo polskie dotąd 156 mld zł. 
W ramach Polskiego Ładu Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało, że w 2022 roku dojdzie
do "podwyższenia" świadczenia 500+ do "900+".
Dodatkowe środki nie będą jednak przysługiwały wszystkim. Według planu dodatek w wysokości 400 zł pobierać będą mogli ci rodzice, którzy nie otrzymują środków z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, czyli - jak zakłada rząd - przede wszystkim na dzieci pierwsze i jedyne w rodzinie.
Dodatkowe 400 złotych ma być przeznaczone na żłobek, klub dziecięcych lub opiekę dla dziecka. Pieniądze będą przekazywane bezpośrednio podmiotowi prowadzącemu placówkę.

Donald.pl na Patronite

Zacznijmy od tego, że czy chcesz, czy nie, dokładasz się do TVP, jak my wszyscy. To już całkiem niezły powód, żeby dla równowagi dać nam dyszkę.

Dowiedz się więcej: https://patronite.pl/donaldpl

 

Więcej memów i Storieshttps://www.instagram.com/donald.pl

A to nasza grupa na Telegramie - kliknij, żeby dostawać podsumowania dnia na telefon: https://t.me/donaldplnews

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA