Logo
  • DONALD
  • RZĄD SIĘ ZASTANOWIŁ I CHCE ODKRĘCIĆ CZĘŚĆ PRZEPISÓW Z NOWEGO ŁADU

Rząd się zastanowił i chce odkręcić część przepisów z Nowego Ładu

24.03.2022, 16:30
fot. East News
Ministerstwo Finansów przedstawiło dziś
propozycje zmian w systemie podatkowym
, które mają wejść w życie od lipca 2022 roku. Nowe pomysły zmieniają założenia Polskiego Ładu, który wszedł na początku bieżącego roku.
Zmiany, które przekazano dziś do konsultacji, oficjalnie mają zostać wprowadzone od 2023 roku, ale będą obowiązywać wstecz od 1 lipca 2022 roku. Ministerstwo zapewnia, że według ich obliczeń na nowych propozycjach zyska blisko 13 milionów podatników.
Premier
Mateusz Morawiecki
przekazał, że resort chce
zrezygnować z ulgi dla klasy średniej,
choć w ustawie ma pojawić się gwarancja, że podatnicy na tej zmianie nie stracą. Jeżeli jednak stracą, wówczas ma się pojawić możliwość skorzystania z ulgi. 
Inną ważną zmianą jest
obniżka stawki PIT z 17 do 12 procent
, która obejmie dochody do poziomu 120 tysięcy zł osiągane przez pracowników, zleceniobiorców, emerytów i rencistów oraz przedsiębiorców.
Kolejna propozycja dotyczy wyłączenia składki na ubezpieczenie zdrowotne z podstawy opodatkowania dla osób, które rozliczają podatkiem liniowym, ryczałtem oraz kartą podatkową. Przedsiębiorcy nie będą mogli jednak zmienić formy rozliczania np. z ryczałtu na liniowy PIT.
Resort finansów pomyślał także o mechanizmie osłonowym związanym z 1 procentem podatku przeznaczanego przez osoby indywidualne na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego.
- Proponujemy taką trwałą, dobrą zmianę dla wszystkich podatników, możliwą ze względu na to, że naprawiony system podatkowy, naprawiony system budżetowy, daje nam przestrzeń do tego typu zmian – mówił Morawiecki.
Zaproponowano również
powrót do wspólnego rozliczenia z dzieckiem dla samotnych rodziców
, dzięki czemu dwukrotnie skorzystają z kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 tysięcy zł. Podatnicy stracą natomiast możliwość skorzystania z wprowadzonej wraz z Polskim Ładem ulgi 1,5 tysiąca zł. 

Dokarm kaczkę na Patronite

Zobacz nasz manifest, dowiedz się co próbujemy zrobić i czy chcesz być tego częścią:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA