
fot. East News / X @przemyslaw_kral
Pod koniec lipca
Rzeczpospolita
informowała, że
w jednym z państw Zatoki Perskiej
miało dojść do
potajemnego spotkania polskich służb z szefem Zondacrypto
Przemysławem Kralem. Według ustaleń gazety prokuratura miała negocjować z Kralem status świadka koronnego.
Dziennik podaje, że ewentualna zgoda Przemysława Krala na propozycję prokuratury, zgodnie z którą miał
uniknąć kary
w zamian za uzyskanie statusu
świadka koronnego
, znacząco przyczyniłaby się do rozwoju śledztwa.
"Jego wiedza na temat funkcjonowania giełdy, przepływów finansowych, legalizowania środków z przestępstw jest ogromna. Były katowicki adwokat wszedł do spółki BitBay pod koniec listopada 2019 r. jako jej pełnomocnik. Był prawą ręką Suszka" - pisała gazeta.
Teraz Onet podaje, że
negocjacje z Kralem trwają od pół roku
. Nieoficjalne spotkania miały odbywać się
w Dubaju, na Sycylii, a także w Polsce
. Przedmiotem spotkań miały być rozmowy na temat warunków jego ewentualnej współpracy ze śledczymi. Onet zauważa, że spotkania nie były oficjalnymi przesłuchaniami.
Prokuratura Krajowa odmówiła Onetowi udzielenia informacji, tłumacząc, że na obecnym etapie postępowania nie odpowiada na pytania dotyczące tej sprawy.
Przypomnijmy, 17 kwietnia Prokuratura Regionalna w Katowicach wszczęła śledztwo w sprawie możliwego oszustwa klientów giełdy kryptowalut Zondacrypto oraz prania brudnych pieniędzy.