Logo
  • DONALD
  • MINISTERSTWO FINANSÓW CHCE, ŻEBY ALKOHOL I PAPIEROSY PODROŻAŁY, A POTEM ŻEBY DROŻAŁY CYKLICZNIE CO ROKU

Ministerstwo finansów chce, żeby alkohol i papierosy podrożały, a potem żeby drożały cyklicznie co roku

10.10.2021, 08:02
Ministerstwo Finansów opublikowało propozycje
podwyżek akcyzy na alkohol i papierosy
. Stawki miałyby wzrosnąć 1 stycznia 2022 roku, a potem wzrastać o kolejne kilka procent co rok. Ministerstwo zapewnia, że to wszystko
w trosce o zdrowie Polaków
"Według WHO, tytoń oraz alkohol są
głównymi czynnikami ryzyka dla zdrowia Europejczyków
. Palenie tytoniu zabija ponad 8 mln ludzi rocznie, z czego aż 1,2 mln to tzw. bierni palacze. Uzależnienie od tytoniu pociąga za sobą ogromne koszty ekonomiczne: 1,4 bln dolarów, czyli ok. 1,8 proc. światowego PKB. W Polsce palenie tytoniu pozostaje jedną z głównych przyczyn zgonów (ok. 67 tys. przypadków rocznie). Równie wysokie są koszty spożywania alkoholu. Na świecie co roku umiera z tego powodu 3 mln osób, a szkodliwe spożywanie alkoholu przyczynia się do 5,1% chorób" - alarmuje ministerstwo. 
Resort proponuje więc dwie ważne zmiany:
podwyżki w 2022 roku
i
"mapę akcyzową"
podwyżek na kolejne 5 lat. 
1 stycznia 2022 miałaby więc nastąpić podwyżka
 akcyzy o 10% na alkohol
: etylowy, piwo i wino oraz napoje fermentowane z wyłączeniem cydru. Kolejny punkt to podwyższenie od 2022 
minimalnej stawki akcyzy na papierosy
z obecnych 100% do 105% całkowitej kwoty akcyzy oraz podwyższenie stawki
akcyzy na wyroby nowatorskie
(w tym np. popularne podgrzewacze tytoniu) poprzez podniesienie stawki kwotowej o 100%. W 2022 roku zostałaby też wprowadzona
minimalna stawka akcyzy na tytoń do palenia
w wysokości 100% całkowitej kwoty akcyzy.
Jak wylicza resort, w 2022 roku
cena
0,5 litra wódki wzrosłaby o 1,50 zł, butelki wina o 0,16 zł, puszki piwa o 0,06 zł, a paczki papierosów o 0,30 zł. 
Druga ważna zmiana to wprowadzenie
"mapy akcyzowej"
czyli harmonogramu zmian wysokości stawek akcyzy na 5 kolejnych lat. Ministerstwo wyjaśnia, że to rozwiązanie szeroko stosowane w krajach Unii Europejskiej, m.in. w Czechach i Niemczech.
"Było ono bardzo dobrze przyjęte przez działających w tych krajach producentów i dystrybutorów towarów akcyzowych, ponieważ pozwala im z wyprzedzeniem przygotować się do zmian w prawie i efektywnie kształtować swoją politykę cenową". 
"Mapa akcyzowa" zakłada:
 co roku 5% podwyżki
akcyzy na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie oraz 
co roku 10% podwyżki
akcyzy na papierosy, tytoń do palenia i wyroby nowatorskie. 
Jeśli chodzi o "wyroby nowatorskie", resort zauważa, że "podgrzewany tytoń opodatkowuje już 19 z 26 krajów UE. Polska ma wśród nich najniższą stawkę. Jest to efektem realizowanych w ostatnich latach znacznych podwyżek akcyzy na ten rodzaj używek w innych krajach UE. Przykładem są Niemcy, gdzie stawka akcyzy wzrosła w ostatnim roku aż dziewięciokrotnie". 
Ministerstwo tłumaczy, że w ostatnim czasie wiele krajów UE zdecydowało się na podwyżki akcyzy a ceny w Polsce są na jednym z
niższych poziomów
.
"Zgodnie z danymi Eurostatu, ceny konsumpcyjne napojów alkoholowych w Polsce są na zdecydowanie niższym poziomie niż w innych krajach UE. Tańszy alkohol można kupić jedynie w Bułgarii, Rumunii i na Węgrzech. Natomiast cena paczki papierosów jest niższa jedynie w Bułgarii" - czytamy. 
Resort wyjaśnia również, że wedlug badań
zmiany podatkowe są efektywnym narzędziem ograniczenia dostępu do używek
.
"Według raportów WHO i Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), rekomendowanym sposobem przeciwdziałania zwiększaniu się dostępności używek jest aktywna polityka podatkowa, w tym podnoszenie stawek akcyzy. (...) Badania potwierdzają, że rosnąca dostępność alkoholu wpływa bezpośrednio na wielkość spożycia i związany z tym wzrost problemów zdrowotnych i społecznych. Wzrost ceny wyrobów tytoniowych jest jedną z najskuteczniejszych metod motywujących do rzucenia palenia oraz w istotny sposób ogranicza dostęp do nich przez osoby młode". 
Do 15 października trwają konsultacje społeczne projektu. W dniach 12-13 października odbędą się natomiast konsultacje z branżą tytoniową. 
 

Donald.pl na Patronite

Zacznijmy od tego, że czy chcesz, czy nie, dokładasz się do TVP, jak my wszyscy. To już całkiem niezły powód, żeby dla równowagi dać nam dyszkę.

Dowiedz się więcej: https://patronite.pl/donaldpl

 

Więcej memów i Storieshttps://www.instagram.com/donald.pl

A to nasza grupa na Telegramie - kliknij, żeby dostawać podsumowania dnia na telefon: https://t.me/donaldplnews

STRONA GŁÓWNA »

Źródła:

2. https://twitter.com/MF_GOV_PL/status/1446536306432135169?s=20https://twitter.com/MF_GOV_PL/status/1446536306432135169?s=20
Pokaż więcej (5)
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA