Logo
  • DONALD
  • PONAD 30 PROC. POLAKÓW BYŁO OFIARAMI LUB ŚWIADKAMI OSZUSTWA INTERNETOWEGO

Ponad 30 proc. Polaków było ofiarami lub świadkami oszustwa internetowego

27.03.2022, 16:30
Badanie Santander Consumer Banku "Polaków Portfel Własny: Bezpieczeństwo na e-zakupach 2022" wykazało, że
aż 31 procent Polaków padło ofiarą oszustwa internetowego lub oszukano bliską im osobę
Najczęstszymi oszustwami, z którymi musieli się mierzyć respondenci, były:
nieotrzymanie towaru po zapłacie
(26 proc.),
fałszywy mail
(21 proc.) i
kradzież danych z karty debetowej lub kredytowej
(20 proc.). 
15 procent badanych przyznało, że ich konto na profilu społecznościowym zostało przejęte, a 9 procent mówiło o "opanowaniu przez osobę trzecią ich poczty elektronicznej". Dużo rzadziej wskazywano na kradzież wrażliwych danych osobowych (7 proc.).
Ofiary ataków to najczęściej osoby w wieku 30-40 lat, które zarabiają od 5 000 zł netto w górę i posiadają wyższe wykształcenie.
Dokładniej mówiąc, z cyberprzestępstwem spotkało się ponad 40 procent badanych w wieku 30-39 lat oraz 40-49 lat, 39 procent absolwentów uczelni wyższych oraz 44 i 43 procent osób z pensją w granicach 5 000-6 999 zł i 7 000 zł.
Twórcy badania alarmują, że liczba cyberprzestępstw stale rośnie. 
"Tylko w 2021 roku na listę ostrzeżeń CERT Polska zostało dodanych 33 tysięcy domen, a dzięki współpracy z korzystającymi z niej operatorami telekomunikacyjnymi udało się powstrzymać ok. 4 milionów prób wejścia na strony wyłudzające dane" - napisano w raporcie.
Wyniki badania pokazują, że Polacy również niedostatecznie dbają o swoje bezpieczeństwo w sieci. Jedynie co czwarty respondent zmienia regularnie hasło do konta, a co jedenasty korzysta z sieci VPN zwiększającej ochronę prywatności. 
Na szczęście aż 78 procent z nas nie otwiera wiadomości z podejrzanymi linkami, a 58 procent zwraca uwagę na treści udostępniane w internecie. Dobrą praktyką jest także stosowanie programu antywirusowego (63 proc.), używanie haseł ze znakami specjalnymi (54 proc.) czy niekorzystanie z nieznanych sieci WiFi (48 proc.).
Zobacz też:

Dokarm kaczkę przez internet

Dzięki, że jesteś na Donald.pl. Zobacz nasz manifest na Patronite, dowiedz się co próbujemy zrobić i czy chcesz być tego częścią:

https://patronite.pl/donaldpl

* Sprawdź nasz kanał na Telegramie - codziennie wysyłamy tu najważniejsze wiadomości: https://t.me/donaldplnews

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA