Badanie przeprowadzone przez think-tank European Council on Foreign Relations (ECFR) w 15 europejskich krajach pokazuje, że
Europejczycy stracili zaufanie do Stanów Zjednoczonych
. Średnio zaledwie około 11% respondentów uznaje USA za sojusznika.
- Na całym kontynencie widać jasne
wsparcie dla mniejszego polegania na Waszyngtonie
. Europejczycy są coraz bardziej otwarci na wzrost wydatków na obronność i, co kluczowe, pokazują uderzającą
pewność w to, że sąsiednie kraje przyjdą im z pomocą
w kryzysie - powiedziała Jana Kobzová, współautorka badania.
Badanie objęło też
mieszkańców Polski
, spośród których 24% postrzega Stany Zjednoczone jako sojusznika. Jeszcze w listopadzie zeszłego pogląd taki wyrażało prawie 31% Polaków. Większość obywateli naszego kraju, ponad 52%, widzi w Amerykanach "
niezbędnego partnera, z którym należy strategicznie współpracować"
.
Zmiana nastawienia do Stanów Zjednoczonych w Europie jest wynikiem m.in.
gróźb Donalda Trumpa
w kierunku Grenlandii, wycofywania amerykańskich żołnierzy z kontynentu i spowodowanych przez to
obaw co do dalszego funkcjonowania NATO
. Jeszcze w listopadzie 2024 roku 22% Europejczyków widziało w Amerykanach sojuszników.
Respondentów zapytano również, czy
spodziewają się pomocy ze strony USA
w wypadku ataku na ich kraj. Najwięcej wiary w Amerykanach pokładają Polacy, jednak odsetek ten wynosi zaledwie 37%. Krajem z najniższą liczbą pozytywnych odpowiedzi na to pytanie jest Hiszpania, gdzie 12% badanych liczy na amerykańskie wsparcie. Pomimo utraty zaufania do Amerykanów,
większość Europejczyków wierzy
, że relacje z USA unormują się, kiedy Donald Trump
przestanie być prezydentem
.
Spośród 15 krajów, tylko
w Bułgarii mniej niż połowa respondentów
sądzi, że na pomoc ruszą im "co najmniej niektóre państwa europejskie" - odsetek ten wynosi 43%. We wsparcie Europejczyków wierzy też
równo połowa Polaków
, a w krajach takich jak Holandia, Dania i Szwecja liczba ta wynosi ponad 80%.
Zaakceptuj pliki cookies Twitter/X, aby zobaczyć ten tweet.
Hej, przypominamy tylko:
1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.
2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.
3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.