Logo
  • DONALD
  • TUSK POCIESZA, ŻE LEGALNEJ ABORCJI NIE BĘDZIE, ALE BĘDZIE MAJSTROWANIE W PRZEPISACH

Tusk pociesza, że legalnej aborcji nie będzie, ale będzie majstrowanie w przepisach

30.08.2024, 14:15
Fot. East News / X: @PremierRP
Dziś odbyła się konferencja prasowa Donalda Tuska, Adama Bodnara oraz Izabeli Leszczyny, podczas której poinformowano o
nowych regulacjach dotyczących aborcji
. Premier i ministrowie ogłosili wytyczne dla lekarzy, mające
ułatwić dostęp
do aborcji. Nie jest to jednak depenalizacja, co do której wciąż nie zgody w rządzącej koalicji.
- Skoro nie jesteśmy dzisiaj w stanie […] zdobyć większości na sali sejmowej, postanowiliśmy w ramach prawa, które jeszcze będzie jakiś czas obowiązywało, zmienić realia - zapowiedział premier Tusk. - Skoro nie możemy szeroko otworzyć tej bramy z powodu braku większości w Sejmie, otwieramy furtki.
Nowe wytyczne zaprezentowała Izabela Leszczyna, podkreślając, że głównymi celami regulacji mają być "zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego kobietom w ciąży" oraz "zapewnienie bezpieczeństwa prawnego lekarzom, którzy będą te wytyczne stosować". Zgodnie z nimi bowiem, odmówienie aborcji, pomimo posiadania przez kobietę wszystkich koniecznych dokumentów, będzie skutkowało w karze do 2% kontraktu, a
nawet rozwiązaniem umowy z NFZ
.
Kobietom z kolei ma wystarczyć zaświadczenie o zagrożeniu życia lub zdrowia wystawione przez lekarza. Jak tłumaczyła Leszczyna, zdrowie i życie są przez ustawę rozumiane rozłącznie, a samo "zdrowie" odnosi się zarówno do zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. To z kolei
umożliwia psychiatrom wystawianie zaświadczeń o konieczności przerwania ciąży
.
- Jeśli na przykład lekarz psychiatra uzna, iż ciąża jest zagrożeniem dla zdrowia kobiety, to zaświadczenie od takiego lekarza jest wystarczającą przesłanką do terminacji ciąży - mówiła szefowa resortu zdrowia. - Kobieta w ciąży, zwracająca się do podmiotu leczniczego, który ma kontrakt z NFZ, z zaświadczeniem o tym, że ciąża jest zagrożeniem dla jej zdrowia - musi otrzymać tam świadczenie, jakim jest przerwanie ciąży.
Zwracała także uwagę, że zagrożenie zdrowia, mające być przesłanką do legalnej aborcji, nie zostało sprecyzowane w ustawie z 1993 roku. Z tego względu każde zagrożenie zdrowia, nawet jeśli nie jest uznane za nagłe lub poważne, powinno być traktowane jako wystarczająca przesłanka. Ministra podkreśla również, że do przerwania ciąży
wystarczy jedno zaświadczenie
.
- Jeśli w szpitalu pojawi się pomysł zwołania konsylium - jest to naruszenie przepisów. Kobieta zgłaszająca się do szpitala z zaświadczeniem, że ma wskazania do przerwania ciąży, musi w szpitalu otrzymać świadczenie przerwania ciąży - tłumaczyła Leszczyna. Oznacza to, że karze będzie również podlegało wymaganie od pacjentki dodatkowych zaświadczeń.
Zobacz też: 

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA

Popularne dzisiaj

Lekarze tłumaczą się z debaty "czy kobiety powinny być chirurgami, za i przeciw" na konferencji chirurgów

Lekarze tłumaczą się z debaty "czy kobiety powinny być chirurgami, za i przeciw" na konferencji chirurgów
48
Drugi z kontrowersyjnych paneli nosił tytuł "Kobiety vs. Mężczyźni - kto w polskiej chirurgii jest bardziej pracowity, a kto bardziej uprzywilejowany?".  Zobacz więcej »

Były minister zdrowia pobity pod restauracją, RMF: napastnicy w momencie ataku głośno mówili o pandemii

Były minister zdrowia pobity pod restauracją, RMF: napastnicy w momencie ataku głośno mówili o pandemii
69
Dziennikarz RMF FM nieoficjalnie ustalił, że w trakcie ataku mężczyźni krytykowali Niedzielskiego za decyzje, jakie podejmował w trakcie pandemii.  Zobacz więcej »

Premier i prezydent potyrali się nawzajem podczas Rady Gabinetowej 

Premier i prezydent potyrali się nawzajem podczas Rady Gabinetowej 
36
Nawrocki usłyszał od Tuska, że Rada Gabinetowa nie jest klubem dyskusyjnym, lecz obraduje pod przewodnictwem prezydenta w sprawach szczególnej wagi. Zobacz więcej »

Gość Gozdyry uznał, że Nawrocki zachował się jak "pachan", zalała go fala krytyki

Gość Gozdyry uznał, że Nawrocki zachował się jak "pachan", zalała go fala krytyki
39
"Przepraszam wszystkich, których uczucia mogły zostać dotknięte moimi słowami. Vox populi, vox Dei". Zobacz więcej »
Więcej popularnych