Logo
  • DONALD
  • KOREA POŁUDNIOWA: STRAJK DOSTAWCÓW PRZECIWKO CIĄGŁEMU PRZEPRACOWANIU

Korea Południowa: strajk dostawców przeciwko ciągłemu przepracowaniu

14.06.2021, 06:00
Południowokoreańscy dostawcy
rozpoczęli
strajk
, żądając od pracodawców trzymania się porozumienia, zgodnie z którym będą dbać o to,
by nie dochodziło do przepracowania pracowników
w związku z boomem na zakupy on-line spowodowanym pandemią.
Około 2100 członków Związku Solidarności Pracowników Dostawczych opuściło dziś swoje miejsca pracy i rozpoczęło strajk. Wszystko w związku z brakiem porozumienia z przedstawicielami rządu, firmami logistycznymi i przedstawicielami związku dostawców.
Porozumienie zostało osiągnięte w styczniu
po tym, jak dostawcy strajkowali, domagając się przestrzegania praw pracowniczych. W ubiegłym roku w związku z przepracowaniem zmarło
16 pracowników branży dostawczej
.
Firmy takie jak CJ Logistics, Lotte Global Logistics i Hanjin Transportation
obiecały wdrożyć środki
mające na celu odciążenie wyczerpanych kierowców, takie jak zatrudnienie większej liczby pracowników do sortowania paczek lub wykorzystanie technologii do automatyzacji procesu. Ostatecznie
nie udało im się
dotrzymać słowa.
Przedstawiciele związków twierdzą, że firmy logistyczne "czerpały ogromne korzyści przez dziesięciolecia" zmuszając dostawców do sortowania paczek przez wiele godzin "za darmo". Według nich sortowanie paczek powinno być oddzielną pracą, ponieważ większość kurierów jest zatrudniana na umowę o pracę i opłacana na podstawie liczby rozwiezionych paczek, a nie liczby godzin pracy.
Związek zapowiedział dziś, że
dalej będzie kontynuował strajk pracowników w Seulu
.
Tymczasem gigant e-commerce Coupang, znany jako południowokoreański Amazon, także stanął obliczu rosnącej presji publicznej, by lepiej traktować dostawców. W marcu jeden z kurierów firmy zmarł z przepracowania.  
W zeszłym miesiącu Coupang zapowiedział, że pracuje nad tym, by umożliwić swoim dostawcom wzięcie miesięcznego płatnego urlopu, by mogli odpocząć.  
W Korei Południowej pracuje około 40 tys. dostawców. Od dawna skarżą się na przepracowanie. Sytuacja stała się jeszcze bardziej poważna w zeszłym roku, kiedy przez pandemię wzrósł popyt na tego typu usługi.
Zobacz też:

Dokarm kaczkę na Patronite

Zobacz nasz manifest, dowiedz się co próbujemy zrobić i czy chcesz być tego częścią:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA