
Fot. East News / Shutterstock / Pixabay @gregroose
Dziś
unijni ministrowie finansów
zaakceptowali tymczasowe nałożenie
opłat celnych
w wysokości
3 euro
na małe paczki wysyłane do UE z państw trzecich. Regulacje zaczną obowiązywać od 1 lipca 2026 roku i będą trwać aż do czasu przyjęcia przepisów znoszących ulgi celne dla towarów wprowadzanych do UE.
Nałożenie opłat ma rozwiązać problem tanich produktów, trafiających do krajów Unii za pośrednictwem chińskich platform e-handlowych, takich jak
Shein, AliExpress czy Temu
. Przedstawiciele Komisji Europejskiej poinformowali, że
91 proc.
tych tanich przesyłek dociera do Unii z Chin.
Wcześniej produkty o wartości nieprzekraczającej 150 euro nie wymagały dodatkowej opłaty. Ministrowie Finansów zauważyli, że brak opłaty celnej doprowadził do rozwinięcia
nieuczciwej konkurencji
wobec sprzedawców Unii Europejskiej. Co więcej, brak regulacji w tym zakresie
zagrażał zdrowiu i bezpieczeństwu
unijnych konsumentów. Wiele sprowadzanych produktów nie spełnia unijnych standardów bezpieczeństwa, w tym często okazują się podróbkami innych znanych produktów.
Choć wcześniej planowano, aby wprowadzić nowe regulacje już w pierwszym kwartale 2026 roku, to ostatecznie tymczasowa opłata celna wejdzie w życie wraz z
1 lipca 2026 roku
. Wyniesie
3 euro
i będzie nakładana na produkty trafiające do UE w małych paczkach o wartości do
150 euro
. Opłata będzie doliczana
za każdą przesyłkę jako całość
, a nie do pojedynczych produktów, które się w niej znajdują. Dodatkowo opłatą objęte zostaną wszystkie towary przewożone do Unii, których sprzedawcy spoza UE zarejestrowani są w unijnym systemie elektronicznym IOSS.
Rozwiązanie to jest tymczasową restrykcją, która będzie obowiązywać do momentu przyjęcia przez Unię Europejską stałych przepisów w tej sprawie.