Logo
  • DONALD
  • TRWAJĄ KOMENTARZE I OBURZENIE PO SOJUSZU KONFEDERACJI Z AFD

Trwają komentarze i oburzenie po sojuszu Konfederacji z AfD

11.07.2024, 12:45
fot. East News / X @rene_aust, @annabrylka, @KGawkowski
Od wczoraj szeroko komentowana jest decyzja
Konfederacji
, która wraz z niemiecką,
skrajnie prawicową partią AfD
postanowiła stworzyć nową frakcję w Parlamencie Europejskim. Zostało to szybko skrytykowane przez polskich polityków Lewicy i KO. Wygląda jednak na to, że sprawa budzi kontrowersje również wewnątrz partii, do frakcji dołączy bowiem tylko trzech z sześciu europosłów Konfederacji. Obszerne wyjaśnienia zamieścił w sieci Sławomir Mentzen, który przekonuje, że AfD, wbrew krążącym opiniom, wcale nie jest antypolska a jedynie "proniemiecka".
Konfederacja, która w wyborach do Parlamentu Europejskiego uzyskała trzeci wynik w skali kraju, będzie miała w nim sześciu europosłów. Już wcześniej informowano, że
partia ma jednak problem z dołączeniem do którejś z frakcji
, jednym z kłopotów miała być postać Grzegorza Brauna.
Wczoraj politycy Konfederacji ogłosili, że zdecydowali się stworzyć nową frakcję,
Europę Suwerennych Narodów.
W jej skład wejdzie 25 europosłów z ośmiu państw: 14 z niemieckiej AfD, 3 z Konfederacji, 3 z bułgarskiego Odrodzenia oraz po jednym z prawicowych partii Francji, Słowacji, Czech, Węgier i Litwy. Jak analizuje Euronews, łączy ich przede wszystkim sprzeciw wobec unijnego podejścia do migracji, Zielonego Ładu i pomocy wojskowej dla Ukrainy. 
Współprzewodniczącymi grupy zostali Rene Aust z AfD i Stanisław Tyszka z Konfederacji. Ponadto do frakcji z Konfederacji dołączyli Ewa Zajączkowska -Hernik oraz Marcin Sypniewski.
"To jest zwieńczenie ponad miesiąca trudnych negocjacji. Uznaliśmy, że aby skuteczniej walczyć o interesy Polski w PE lepiej stworzyć grupę niż pozostać niezrzeszonymi. W tej grupie wynegocjowaliśmy też najsilniejszą pozycję. Z naszymi sojusznikami będziemy przeciwstawiać się szaleńczej polityce klimatycznej UE, zagrażającej stabilności naszych państw i Europy polityce imigracyjnej, i próbom budowy europejskiego superpaństwa. Łączy nas wiele, czasem się różnimy, ale w polityce międzynarodowej, by skutecznie działać, trzeba starać się budować sojusze. Z pozostałymi trzema europosłami Konfederacji będziemy oczywiście ściśle współpracować. Nie ma żadnego rozłamu, walczymy wspólnie dla dobra Polski" - napisał Stanisław Tyszka.
Decyzja o wspólnej frakcji z AfD została szeroko
skomentowana
przez polskich polityków i dziennikarzy. 
"Wow! Fajnie! Ci "posłowie z Niemiec" to z tej samej AfD, którzy mówią o np. Dolnym Śląsku (z którego zostałeś wybrany), że to Wschodnie Niemcy? Najs…" - napisał europoseł Lewicy Krzysztof Śmiszek.
"Wstyd na całą Europę! Połowa posłów Konfederacji w Parlamencie Europejskim stworzyła sojusz z niemiecką partią AfD, która domaga się m.in. rewizji przebiegu granic Polski i Niemiec oraz jawnie wspiera rosyjską narrację w UE. Tyle było w kampanii wyborczej o patriotyzmie, a teraz jawna zdrada stanu!" - dodał wicepremier Krzysztof Gawkowski.
W odpowiedzi długi wpis zamieścił w mediach społecznościowych
Sławomir Mentzen
„Nasi europosłowie będą w tych komisjach, na których im zależy. Jest to też j
edyna grupa, od której dostaliśmy zaproszenie
. Mieliśmy wybór pomiędzy tą grupą, a brakiem jakiejkolwiek przynależności. Bycie europosłem niezrzeszonym jest kompletnie bez sensu. Ma się bardzo mało wystąpień, mało funduszy, mało pracowników w Brukseli, nie można sobie swobodnie wybrać komisji, w której chce się pracować" - tłumaczy.
Wyjaśnia też, że AfD wcale nie jest "antypolska".
"Jesteśmy teraz za to atakowani, ponieważ w Europie Suwerennych Narodów są też europosłowie niemieckiej AfD, która ma opinię w Niemczech taką, jak Konfederacja w Polsce. Media będą teraz powtarzały kłamstwa, że AfD chce rewizji granicy z Polską, będą twierdzić, że AfD jest antypolska. Oczywiście, że AfD nie chce rewizji granicy z Polską, a jeżeli ktoś tak uważa, bo kiedyś napisał tak któryś kretyn z ich młodzieżówki, to współczuję umiejętności weryfikacji rzetelności informacji.
AfD nie jest też antypolska. Jest proniemiecka
. Nie mam problemu z tym, że niemieccy politycy dbają o realizację niemieckich interesów. To normalne, nawet jeżeli dzieje się to kosztem Polski" - pisze.
"W AfD są politycy określani jako prorosyjscy? Są.
Cały niemiecki establishment jest prorosyjski.
Gerhard Schröder, Angela Merkel, Olaf Scholz. Kto z nich nie był prorosyjski? Czy zwycięzca wyborów we Francji, Jean-Luc Melenchon nie jest prorosyjski? Jest, i to jak. Cieszył się z tego, że Rosja przejęła Krym, chce wystąpienia z NATO, uważa Rosję za partnera, którego USA sprowokowały do wojny. A mimo to z jego zwycięstwa cieszyli się Tusk, Trzaskowski i masa innych polityków. Nie da się prowadzić jakiejkolwiek współpracy zagranicznej, jeżeli zakłada się, że trzeba się z partnerami we wszystkim zgadzać".
Mentzen dodaje również, że porozumienie w ramach frakcji dotyczy spraw europejskich, takich jak Zielony Ład, imigracja czy zmiana traktatów. 
"Zamierzam prowadzić politykę realną. Nie podoba mi się emocjonalne podejście polskich elit politycznych i sam nie zamierzam tak postępować. Polityka polega na realizowaniu interesów. Interes naszych wyborców będzie najskuteczniej realizowany dzięki wejściu do tej grupy".
Wygląda jednak na to, że decyzja o sojuszu z AfD budzi jednak wątpliwości
wewnątrz samej Konfederacji
. Do frakcji nie dołączyli bowiem Grzegorz Braun, Anna Bryłka i Tomasz Buczek, którzy także weszli do PE z list ugrupowania.
"Potwierdzam, że nie dołączę do wspólnej frakcji z niemiecką AfD. Stosunek tej partii do Nord Stream I i Nord Stream II oraz wypowiedzi niektórych członków ugrupowania, które są wprost sprzeczne z polskim interesem narodowym, nie pozwalają myśleć o zbudowaniu zaufania i konstruktywnej współpracy w jednej grupie politycznej. W Parlamencie Europejskim chcę reprezentować interesy Polski i Polaków. Deklaruję jednocześnie współdziałanie z każdą europejską siłą, która chce powstrzymać pełzającą federalizację, masową i niekontrolowaną imigrację oraz Europejski Zielony Ład" - napisała
Anna Bryłka
.
 
 
 
 
 

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »

Źródła:

1. https://twitter.com/Rene_Aust/status/1811112271566762482https://twitter.com/Rene_Aust/status/1811112271566762482
2. https://twitter.com/styszka/status/1811059236543123916https://twitter.com/styszka/status/1811059236543123916
Pokaż więcej (9)
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA