Logo
  • DONALD
  • LEWICA I ZNP PROSZĄ PIS, ŻEBY ODMROZIŁ PROJEKT 20-PROCENTOWEJ PODWYŻKI DLA NAUCZYCIELI

Lewica i ZNP proszą PiS, żeby odmroził projekt 20-procentowej podwyżki dla nauczycieli

22.05.2023, 16:45
W marcu tego roku przedstawiciele
opozycji
we współpracy ze
Związkiem Nauczycielstwa Polskiego
przygotowali projekt ustawy zakładający
zwiększenie wynagrodzeń nauczycieli
jeszcze w tym roku o
20 procent.
- Chcę, żeby to był projekt ZNP i wszystkich klubów, które mają na uwadze dobro edukacji, dobro nauczycieli oraz pragną, żeby fatalna sytuacja materialna blisko 700-tysięcznej grupy zawodowej uległa poprawie - mówił w Sejmie prezes ZNP Sławomir Broniarz podczas wspólnej konferencji prasowej prezentującej projekt.
- Dziękujemy PO, Lewicy, PSL oraz Polsce 2050 za poparcie tej inicjatywy. Liczymy też na to, że marszałek Sejmu Elżbieta Witek, nauczycielka, nasza koleżanka, przyspieszy prace nad tym dokumentem - dodał.
W związku z zaproponowaną 20-procentową podwyżką dla nauczycieli stawki średniego wynagrodzenia będą wynosiły dla:  nauczyciela początkującego - 144%, nauczyciela mianowanego - 172%; nauczyciela dyplomowanego - 220%. Opozycja chciałaby aby przepisy weszły w życie od 1 lipca 2023 r. Koszt wzrostu wynagrodzeń jest szacowany na 4,8 mld zł. 
Projekt ustawy trafił jednak
do sejmowej "zamrażarki"
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek nie nadała mu biegu, więc nie jest on procedowany. Teraz Lewica i ZNP apelują o
podjęcie prac nad projektem ustawy:
- Prawie dwa miesiące temu wspólnie z posłankami i posłami Lewicy, Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050 oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego informowaliśmy o złożeniu poprawki do Karty Nauczyciela o 20-procentowej podwyżce dla nauczycieli. Przez ten czas nic się nie wydarzyło - poinformował Sławomir Broniarz, prezes ZNP.
- Pani marszałek Witek, nasza koleżanka nauczycielka,
nie nadała tej inicjatywie żadnego biegu parlamentarnego
. Dlatego też dzisiaj ZNP złożyło dzisiaj petycję, z żądaniem przyspieszenia prac nad tą nowelizacją - oświadczył.
Posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zwróciła uwagę, że to nie jedyne projekty, którym nie nadano biegu, a które mają wpłynąć na poprawę edukacji w Polsce:
- Kiedy dom staje w płomieniach, to pierwsza rzecz, którą trzeba zrobić to wezwać straż pożarną. Kolejna to żmudne odbudowywanie domu cegła po cegle.
Dziś polska szkoła, drugi dom dla dzieci i młodzieży, stoi w płomieniach
. Trawi ją kryzys kadrowy w polskiej oświacie. Ze względu na skandalicznie niskie płace, młodzi nauczyciele do zawodu się nie garną. Tą strażą pożarną jest ustawa o 20 procentowej podwyżce dla wszystkich nauczycieli, którą można wprowadzić tu i teraz, żeby ten pożar w minimalnym, choć stopniu ugasić. W sejmowej zamrażarce cały czas znajdują się inne ustawy dotyczące, obywatelski projekt ustawy o wypłacaniu wynagrodzeń nauczycieli bezpośrednio z budżetu państwa, co da ulgę samorządom. Kolejny obywatelski projekt to ten o powiązaniu wynagrodzeń nauczycieli ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce. To uczciwe i transparentne rozwiązanie, które pozwoliłoby uwolnić pensje w edukacji od politycznej gry. Apelujemy do wszystkich posłów PiS, nie lękajcie się wyjmijcie te projekty z zamrażarki i poddajcie je pod głosowanie! - oświadczyła posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. 
Z kolei posłanka Anita Sowińska zwróciła uwagę, że coraz częściej rodzice decydują się na szkoły prywatne, ponieważ nie wierzą w polską edukcję:
- W interesie zarówno rodziców, dzieci, jak i całego społeczeństwa jest, aby nauczyciele godnie zarabiali. Nie chodzi tylko o cele długoterminowe jak innowacyjność czy obronę klimatu, ale też o problemy krótkoterminowe jak obserwowana prywatyzacja szkół, przedszkoli i żłobków. Są miasta, w których nawet 30 procent przedszkoli, to placówki prywatne.
Coraz więcej rodziców oddaje dzieci do prywatnych szkół
, ponieważ nie wierzy w państwową edukację. To są realne problemy, a nie kwestia seksualizacji dzieci, co próbuje wmówić nam PiS. To jest temat zastępczy. Rozwiązujemy te prawdziwe, a zacznijmy o podwyżek dla nauczycieli – mówiła posłanka Anita Sowińska.

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA