Logo
  • DONALD
  • FIRMA KARCHER DOSTAŁA FINANSOWEGO KLAPSA OD UOKIK ZA SZTUCZNE ZAWYŻANIE CEN

Firma Karcher dostała finansowego klapsa od UOKiK za sztuczne zawyżanie cen

11.01.2023, 13:45
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
poinformował, że nałożył
karę
w wysokości
26 mln złotych na spółkę Karcher.
Według urzędu
ceny sprzedaży
urządzeń i systemów marki Karcher były
sztucznie zawyżane
przez ponad 20 lat.
Według ustaleń UOKiK spółka od końca lat 90. miała być w porozumieniu z dystrybutorami i ustalała minimalne, sztywne ceny detaliczne produktów. Mowa między innymi o sprzęcie takim jak myjki, odkurzacze, urządzenia wysokociśnieniowe, mopy, zamiatarki, szczotki elektryczne, froterki czy urządzenia do czyszczenia wykładzin.
Jak podaje urząd, do 2005 roku spółka narzucała ceny produktów w sprzedaży stacjonarnej i w internecie, a po 2005 roku były one ustalane głównie w sklepach internetowych.
"
Zmowa rozpoczęła się już pod koniec lat 90.
, co oznacza, że przez ponad 20 lat nie można było kupić w Polsce produktów popularnej marki Kärcher taniej niż po odgórnie narzuconych cenach. To bulwersująca sprawa przede wszystkim ze względu na okres trwania zmowy rynkowej" - stwierdził prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
Z umówi i ogólnych warunków współpracy handlowej wynika, że dystrybutorzy mogli kształtować ceny produktów tylko na warunkach ustalanych przez spółkę. Jeśli produkty były sprzedawane przez dystrybutorów po niższych cenach, wówczas były one karane odbieraniem rabatów, pozbawianiem wsparcia marketingowego, a w skrajnych przypadkach wypowiadaniem umowy współpracy.
Co istotne
spółka przyznała się do łamania prawa
, współpracowała z urzędem i przekazywała nieznane wcześniej informacje i dowody, m.in. dotyczące czasu trwania zmowy oraz produktów, których ceny były odgórnie narzucane. Jak podkreśla UOKiK, gdyby nie to kara byłaby zdecydowanie wyższa.
UOKiK podkreśla jednak, że początkowo spółka złożyła
wniosek o przystąpienie do procedury dobrowolnego poddania się karze,
jednak po zapoznaniu się z wysokością kary
wycofała się
z tej procedury.
"Takie działanie sugeruje, że mimo istnienia niezbitych dowodów na zawarcie porozumienia, spółka planuje złożenie odwołania od decyzji do właściwego sądu" - przekazał urząd.
Zobacz też:

Dokarm kaczkę przez internet

Dzięki, że jesteś na Donald.pl. Zobacz nasz manifest na Patronite, dowiedz się co próbujemy zrobić i czy chcesz być tego częścią:

https://patronite.pl/donaldpl

* Sprawdź nasz kanał na Telegramie - codziennie wysyłamy tu najważniejsze wiadomości: https://t.me/donaldplnews

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA