Logo
  • DONALD
  • SPÓŁKA NEW LIFE DOSTAŁA FINANSOWEGO KLAPSA OD UOKIK NA 1,2 MLN ZŁ, ZA WCISKANIE LUDZIOM KITU PRZEZ TELEFON I NA POKAZACH

Spółka New Life dostała finansowego klapsa od UOKiK na 1,2 mln zł, za wciskanie ludziom kitu przez telefon i na pokazach

05.07.2022, 14:45
UOKiK
nałożył na spółkę
New Life zajmującą się pokazami handlowymi karę ponad 1,2 mln zł
za  wprowadzanie konsumentów w błąd. Firma organizuje pokazy handlowe, na które zaprasza osoby w wieku powyżej 40 lat. Po śledztwie i kontroli UOKiK wydał decyzję, w której zakwestionował trzy praktyki firmy i nałożył na nią karę w wysokości ponad 1,2 mln zł.
"Spółka New Life umyślnie wprowadzała konsumentów w błąd po to, aby przyszli na pokaz i kupili oferowane tam produkty. Temu celowi służyły liczne manipulacje - od ukrywania prawdziwego celu spotkania i obietnic nieistniejących prezentów, po sprawianie wrażenia specjalnej korzyści cenowej" - wskazał urząd.
Praktyki dotyczyły m.in. wprowadzania w błąd
co do rzeczywistego celu spotkania
. Podczas rozmowy przypominającej o spotkaniu klienci byli zapewniani, że nie będzie na nim prowadzona sprzedaż.
"Tymczasem w rzeczywistości odbywał się pokaz handlowy, na którym prezentowano i sprzedawano produkty z oferty spółki" - zaznaczył UOKiK.
Firma miała także wprowadzać
w błąd co do prezentów
. W rezultacie miało ich w ogóle nie być:
"Telemarketerzy wywoływali u konsumentów wrażenie, że już za sam udział w spotkaniu dostaną: notebook, wielofunkcyjny robot sprzątający, automatyczny ekspres do kawy lub mop parowy" - stwierdzono.
Nieprawdziwe miały być także podawane ceny
. Zawyżano je, po czym klientom dawano duże rabaty:
"W ten sposób wykorzystując technikę tzw. uciekającej promocji, wywoływali wrażenie szczególnej korzyści cenowej" - wyjaśniono.
Karę za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów oprócz firmy
poniesie także jej prezes.
Otrzymał on karę w wysokości
225 tys. zł:
"Prezes New Life musi ponieść konsekwencje zarówno za doprowadzenie do naruszeń wobec konsumentów, jak i za brak współpracy podczas kontroli w jego firmie. Prezes osobiście akceptował scenariusze rozmów marketingowych, reprezentował spółkę przy zawarciu umowy z firmą, która zapraszała na pokazy i nadzorował ich przebieg" - wskazał prezes UOKiK.
Zobacz też:

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA