Logo
  • DONALD
  • SEJM PRZEGŁOSOWAŁ ODBIERANIE POJAZDÓW KIEROWCOM, KTÓRZY NIE LUBIĄ PROWADZIĆ NA TRZEŹWO

Sejm przegłosował odbieranie pojazdów kierowcom, którzy nie lubią prowadzić na trzeźwo

17.11.2022, 16:15
Sejm odrzucił w środę
sprzeciw Senatu wobec nowelizacji Kodeksu karnego
, m.in. zaostrzającej kary za najcięższe przestępstwa i wprowadzającej tzw. bezwzględne dożywocie oraz konfiskatę aut pijanych kierowców. Teraz
ustawa trafi do prezydenta Andrzeja Dudy.
 
28 lipca Piotr Müller, rzecznik prasowy rządu, poinformował o nowelizacji Kodeksu karnego, która pozwoli m.in. na konfiskatę samochodu pijanego kierowcy. Przepisy zaostrzające kary zostaną umieszczone także w noweli Kodeksu drogowego.
- W nowelizacji Kodeksu karnego konfiskata samochodu się znajdzie, tak jak była zapowiadana. W tej chwili jest dopracowywana, ponieważ jeszcze inne zmiany w Kodeksie karnym są planowane - przekazał na konferencji.
 
Za odrzuceniem senackiego sprzeciwu głosowało 229 posłów, 206 było przeciw, a 10 wstrzymało się od głosu. 
Sejmowa reforma zakłada
konfiskatę pojazdu kierowcy, który będzie miał co najmniej 1,5 promila
, jeśli spowoduje wypadek przy zawartości co najmniej 0,5 promila alkoholu we krwi lub w przypadku recydywy. Jeżeli prezydent podpisze nowelizację, przepisy prawdopodobnie wejdą w życie w lutym przyszłego roku.
W przypadku, gdy pojazd nie jest własnością kierowcy, orzekany będzie przepadek równowartości samochodu. Wycena będzie oparta na średniej wartości rynkowej auta. Jeżeli auto zostanie zniszczone w wypadku, sprawca również będzie musiał zapłacić równowartość rynkowej ceny pojazdu.
Zmiany zakładają także zwiększenie kar za spowodowanie ciężkich obrażeń lub śmierci. Nietrzeźwemu sprawcy wypadku będzie można wymierzyć
do 16 lat pozbawienia wolności
- obecnie maksymalna kara wynosi 12 lat.
Zobacz też:

Dokarm kaczkę przez internet

Zobacz, co zrobimy z twoimi pieniędzmi:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA