Logo
  • DONALD
  • DOBCZYN: NOWY, ELEGANCKI DWORZEC OTWARTY PO ZALEDWIE DWÓCH LATACH PODŁĄCZANIA PRĄDU

Dobczyn: nowy, elegancki dworzec otwarty po zaledwie dwóch latach podłączania prądu

25.03.2023, 17:00
fot. PKP
Wczoraj w Dobczynie w województwie mazowieckim otwarto wreszcie
nowy dworzec
. Budynek ukończono prawie dwa lata temu, ale PKP miał 
problemy z podłączeniem go do prądu
.
Inwestycję w Dobczynie niedaleko Wołomina rozpoczęto trzy lata temu. Nowy dworzec kosztował
5,5 mln zł
i powstał w ramach Programu Inwestycji Dworcowych, który zakłada modernizację 200 budynków stacyjnych. Całkowita wartość programu, dotowanego z funduszy unijnych, to 3 miliardy złotych.
Dworzec w Dobczynie został wyposażony m.in. w
elektroniczne tablice, klimatyzowaną poczekalnię i system informacji głosowej
. Przed dworcem zamontowano stojaki rowerowe wraz ze stacją napraw. Budynek jest w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych oraz ekologiczny, na jego dachu zamontowano 12 paneli fotowoltaicznych. 
Inwestycję zakończono już latem 2021 roku. Przez prawie dwa lata PKP nie mogło go jednak podłączyć do prądu. Przez ten czas dworzec stał więc nieużywany, ogrodzony i zabezpieczony kłódkami. Wreszcie w piątek dworzec oficjalnie zaczął działać. Na uroczyste otwarcie przyjechał wiceminister infrastruktury
Andrzej Bittel
.
- Otwarcie dworca w Dobczynie to kolejny element wielkiej modernizacji polskiej kolei. Mieszkańcy powiatu wołomińskiego zyskali dzięki temu dostęp do bezpiecznej i ekologicznej infrastruktury kolejowej oraz komfort podróży na trasie do Warszawy i Białegostoku. Mam nadzieję, że zrealizowany w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego budynek stanie się wizytówką Dobczyna oraz ułatwi pasażerom podróżowanie koleją na transgranicznym szlaku kolejowym Rail Baltica. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do końca 2023 r. około 3 mld zł na modernizację blisko 200 dworców - mówił.
- Dworzec w Dobczynie to 12. inwestycja zakończona w województwie mazowieckim w ramach Programu Inwestycji Dworcowych. Dzięki niej w tej niewielkiej miejscowości powstał nowoczesny, komfortowy i przyjazny osobom z niepełnosprawnościami oraz środowisku dworzec. To nie koniec dobrych wiadomości dla mieszkańców województwa mazowieckiego i wszystkich osób podróżujących koleją, gdyż w tym roku otworzymy dla nich po przebudowie m.in. dworce w  Milanówku czy Siedlcach - mówił z kolei
Ireneusz Maślany
z zarządu PKP S.A.

Dokarm kaczkę przez internet

Zobacz, co zrobimy z twoimi pieniędzmi:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA