Logo
  • DONALD
  • POZNAŃ MA NAJWIĘCEJ W POLSCE KOMFORTEK, MIEJSC DO PRZEWIJANIA DOROSŁYCH I OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI

Poznań ma najwięcej w Polsce komfortek, miejsc do przewijania dorosłych i osób z niepełnosprawnościami

17.12.2023, 14:30
Na
Dworcu Zachodnim w Poznaniu
otwarto właśnie kolejną
"komfortkę"
czyli miejsce dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz przewijania dzieci i dorosłych. To już trzynaste takie miejsce w Poznaniu, który jest liderem pod kątem liczby komfortek w Polsce.
Komfortka na Dworcu Zachodnim znajduje się w podziemiu, niedaleko przystanków PST. To przestronne pomieszczenie dostosowane do pomocy higienicznej dla osób z niepełnosprawnościami, w tym także osób starszych czy dzieci. Wyposażono ją w komplet
specjalistycznych urządzeń.
Znajduje się w niej łóżko z regulacją wysokości, a także podnośnik sufitowy, za pomocą którego można ułożyć osobę potrzebującą we właściwej pozycji.
"Jest to pierwsze tak w pełni wyposażone miejsce w Poznaniu, poprawiające standard i dostępność do tego rodzaju usług osobom ze szczególnymi potrzebami. To nie tylko toaleta - komfortka to także pomieszczenie dla tych, którzy muszą np. przyjąć leki w pozycji leżącej" - informuje Urząd Miasta.
- Będziemy starali się sukcesywnie rozwijać to pomieszczenie, aby każdy z detali w możliwie jak największym stopniu spełniał oczekiwania osób, dla których ono powstało.
Wsłuchujemy się w zgłaszane nam potrzeby
 - mówi Maciej Dźwig, dyrektor Usług Komunalnych.
- W Polsce codziennie ok.
150 tys. dorosłych niesamodzielnych zmienia pieluchę
, korzystając z pomocy asystenta lub opiekuna. Poza domem robią to często w warunkach niehigienicznych i urągających godności człowieka - często na podłodze toalety -  mówi Agnieszka Maciejewska, koordynatorka ds. dostępności Urzędu Miasta Poznania.
Poprawa sytuacji takich osób to główny cel
akcji "Przewijamy Polskę"
. Prowadzi ją pięć organizacji: poznańskie Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Dorosłych z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym "Żurawinka", Fundacja Mali Siłacze, Fundacja NieOdkładalni, Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych - Sejmik Wojewódzki oraz Fundacja Integracja. To właśnie z ich inicjatywy w Polsce pojawiają się kolejne komfortki. 
Komfortka na Dworcu Zachodnim w Poznaniu to
trzynaste
takie miejsce na mapie miasta. Poznań jest liderem jeśli chodzi o ich liczbę w kraju. Pełną listę komfortek w Polsce oraz więcej informacji o akcji można znaleźć na stronie akcji
Przewijamy Polskę
 

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA