Logo
  • DONALD
  • BADANIE: POLACY NIEZBYT WIEDZĄ JAKIE PŁACĄ PODATKI, CZĘŚĆ MYŚLI, ŻE NIE PŁACI ŻADNYCH

Badanie: Polacy niezbyt wiedzą jakie płacą podatki, część myśli, że nie płaci żadnych

26.11.2023, 14:00
Rzeczpospolita
dotarła do raportu z badania dotyczącego
wiedzy Polaków o podatkach
zrealizowanego przez SW Research na zlecenie seriwsu e-pity.pl. Okazuje się, że choć 2/3 badanych deklaruje znajomość swoich praw podatkowych, to większość uważa np., że nie płaci VAT lub akcyzy.
85% badanych deklaruje, że kojarzy PIT, a 75% również VAT i podatek od nieruchomości. 5% respondentów nie zna natomiast żadnego podatku. Jak jednak zauważa
Rzeczpospolita
, deklaracja znajomości podatków nie idzie w parze z faktyczną wiedzą. 77% badanych twierdzi, że płaci PIT, ale już tylko 55% uważa, że płaci VAT.
Tylko 21% badanych uważa, że płaci akcyzę
.
Doradca podatkowy przypomina w rozmowie z
Rzeczpospolitą
, że VAT i akcyzę, płaci codziennie każdy z nas. 
- Są one typowymi podatkami od konsumpcji i składnikiem ceny za wiele towarów oraz usług, np. lunchu, fryzjera czy biletu autobusowego. Akcyzą objęte jest np. paliwo, więc każdy kierowca dorzuca się do budżetu, płacąc za nie na stacji benzynowej. Nie mówiąc już o innych wyrobach akcyzowych, jak papierosy czy alkohol. Widać, że Polacy tego nie wiedzą, skoro prawie 80% badanych uważa, że nie zapłaciło nigdy akcyzy - mówi Krzysztof J. Musiał z kancelarii Musiał i Partnerzy.
Zdaniem ekspertów problem ze zrozumieniem podatków wynika przede wszystkim z
braku edukacji ekonomicznej
. Uwagę zwraca się również na zawiłość prawa i bardzo częste zmiany przepisów. 
- Ustawodawca nie tylko nie dba o jakość prawa podatkowego, ale nie daje nawet szansy podatnikom, żeby je poznali. Nie ma konsultacji, kampanii informacyjnych, a do tego nowe, nierzadko bardzo skomplikowane przepisy dotyczące tysięcy osób wchodzą w życie z dnia na dzień - mówi w rozmowie z
Rzeczpospolitą
 Piotr Szulczewski, ekspert serwisu e-pity.pl.
Z badania wynika również, że tylko 40% respondentów uważa, że korzysta ze wszystkich możliwych ulg i zwolnień podatkowych. 60% deklaruje natomiast, że z podatków rozlicza się samodzielnie, 20% korzysta z pomocy ekspertów. 

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA