Logo
  • DONALD
  • NA MIESZKANIE W SAN FRANCISCO NIE STAĆ JUŻ NAWET PROGRAMISTÓW

Na mieszkanie w San Francisco nie stać już nawet programistów

22.03.2019, 14:08
San Francisco od dawna należy do najdroższych miejsc do życia. Mieszkanie w sensownej odległości od miasta jest już praktycznie niemożliwe dla wykonujących słabo opłacane, ale niezbędne zawody takie jak nauczyciele, strażacy czy pracownicy sektora usług.
Boom technologiczny i nieruchomościowy trwa i wyklucza kolejne duże grupy osób. Od niedawna nieruchomości osiągają tam ceny nieosiągalne również dla ludzi pracujących
w najlepiej płatnych zawodach
.
Programiści, którzy przez lata ściągali do San Francisco, ponieważ to w podmiejskim Palo Alto znajdują się siedziby gigantów z branży technologicznej, takich jak Google czy Facebook, ale też setki pomniejszych startupów i firm działających w branży IT, narzekają, że
nie stać ich już nawet na wynajem mieszkań w mieście
.
Średnia cena domu
w obrębie Bay Area
osiągnęła właśnie wartość
1,34 mln dolarów
. Mimo że z powodu zbyt wysokich cen nieruchomości sprzedaje się ostatnio coraz mniej, eksperci nie przewidują, aby w najbliższym czasie miało się cokolwiek zmienić w kwestii kosztów życia w mieście.
Jak przypominają amerykańskie media, winę za ten stan rzeczy ponoszą w dużej mierze świeżo upieczeni milionerzy, którzy dorobili się na boomie technologicznym ostatnich lat i debiutach giełdowych, i którzy szybko zarobione fortuny wydają na domy i apartamenty, wciąż windując ich ceny.
Szacuje się, że by pozwolić sobie na spłacanie 30-letniego kredytu na dom w średniej cenie w rejonie San Jose, sercu Doliny Krzemowej, i mieszkanie tam, trzeba zarabiać już
ponad 255 tysięcy dolarów rocznie
. To w przeliczeniu ponad
80 tysięcy złotych miesięcznie
.
Przeciętne gospodarstwo domowe mieszkające w tym rejonie zarabia tylko połowę tej kwoty. Jedynym sposobem na posiadanie domu dla rosnącej grupy mieszkańców jest więc odziedziczenie go, lub pomoc zamożnych rodziców.
Szacuje się, że
na każde 4,5 miejsca pracy tworzonych w rejonie San Francisco powstaje tylko jeden dom lub mieszkanie
. Firmy, których nie stać, jak Facebooka, na płacenie pracownikom średnio po 240 tysięcy dolarów rocznie, niepokoją się więc, jak bardzo wzrosną jeszcze ceny i jak długo ich pracownicy, będą chcieli mieszkać w mieście, w którym nie mają szans kupić nawet małego mieszkania.
Mieszkańcy San Francisco boją się też giełdowych debiutów kolejnych gigantów: 
Ubera, Lyfta i Airbnb
, które stworzą tysiące milionerów, którzy ruszą na zakupy domów, jeszcze bardziej podnosząc ich ceny.
Przez ostatnie 7 lat
liczba gospodarstw domowych mogących pozwolić sobie na zakup domu w średniej cenie w Bay Area
spadła aż o 50%
.
W Kalifornii mieszka 12% obywateli USA i
aż 22% amerykańskich bezdomnych
.

Dokarm kaczkę na Patronite

Zobacz nasz manifest, dowiedz się co próbujemy zrobić i czy chcesz być tego częścią:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA