Logo
  • DONALD
  • OKO.PRESS: RMF NIE KRYTYKOWAŁ ORLENU I OBAJTKA, BO DO RADIA PŁYNĘŁY OGROMNE PIENIĄDZE OD SPÓŁKI

OKO.press: RMF nie krytykował Orlenu i Obajtka, bo do radia płynęły ogromne pieniądze od spółki

30.10.2023, 12:00
OKO.press
przeprowadziło śledztwo w sprawie powiązań
RMF FM z PKN Orlen
. Według serwisu stacja
nie krytykowała
działań Orlenu i Daniel Obajtka, ponieważ spółka była jednym z
głównych reklamodawców
. Co więcej, żona szefa informacji RMF FM Marka Balawajdra jest dyrektorką w czeskiej spółce córce Orlenu.
Serwis powołuje się na raport prof. Tadeusza Kowalskiego - medioznawcy, który analizuje, jak Prawo i Sprawiedliwość wspierało finansowo "swoje" media w ostatnich latach. PKN Orlen ma być znaczącym reklamodawcą RMF FM:
"W 2021 roku był jednym z tych dwóch największych wśród spółek skarbu państwa - w stacji z Kopca Kościuszki (przy 29,9 proc. słuchalności) zostawił 23 mln zł (dane cennikowe)" - podaje serwis.
Po telewizji Polsat RMF FM ma być medium, które dostawało
najwięcej od rządu
. Gdy ten wykupował miejsce na kampanię informacyjną "Szczepimy się" w 2021 roku, RMF FM był drugim z największych beneficjentów. Reklamy nie były zamieszczane w krytycznych dla rządu mediach.
OKO.press podaje, że Orlen jest często opisywany przez redakcję RMF FM, jednak zwykle w
pozytywnym kontekście.
Serwis twierdzi, powołując się na pracowników stacji, że np. gdy na stacjach Orlenu pod koniec września tego roku z powodu braków paliwa doszło do "masowych awarii dystrybutorów" RMF przez
30 godzin miało zwlekać z publikowaniem materiału
na ten temat. Temat miał zostać poruszony przez RMF FM, dopiero gdy zabrakło paliwa dla karetek.
Jeden z pracowników stacji w rozmowie z OKO.press przekazał, że ze strony przełożonych są duże naciski na to, by jeździć na konferencje Orlenu np. do Możejek i promować Orlen i Obajka:
"Są duże naciski na to, by nagrać wypowiedź Obajtka lub by pojawił się w studiu z informacją, że ceny paliw spadają" - opowiada pracownik stacji.
OKO.press podaje, że Daniel Obajtek cieszy się ogromnymi wpływami w RMF FM. Jako przykład podaje historię z 2022 roku, gdy Jacek Sasin miał mieć wywiad u Krzysztofa Ziemca. W ostatniej chwili został jednak zmieniony na szefa Orlenu:
- To była decyzja Balawajdra - opowiadał serwisowi pracownik RMF FM. Sasin od tej pory miał już nie pojawić się w żadnej z rozmów w RMF FM.
- Raz Obajtek przyszedł na wywiad do Terlikowskiego i ten go cisnął. Więc już do niego nie przychodzi na wywiady.
Tylko do Berendy - ten by mu krzywdy nie zrobił
- dodaje.
Serwis skupia się na dwóch pracownikach stacji
Marku Balawajdrze
- dyrektorze informacji w RMF FM i
Krzysztofie Berendzie,
który jest szefem redakcji RMF FM w Warszawie. Ten drugi ma się
dobrze znać z Obajtkiem
oraz jego zaufanym człowiekiem Adamem Burakiem.
Pracownik RMF, który rozmawiał z serwisem OKO.press, twierdzi, że szefostwo rzadko wprost zabrania przygotowywania materiałów na tematy niewygodne dla władzy, jednak często dziennikarze mogą usłyszeć, że ich materiał
nie zmieści się w ramówce:
-  Jak wiesz, że możesz nie wejść, to sam rezygnujesz, po co się narobić nad czymś, co nie zostanie wyemitowane? - mówi jeden z nich
Jeden z rozmówców serwisu, który pracuje w stacji, opowiedział także o innych powiązaniach dyrektora informacji RMF FM z Orlenem.
Żona Marka Balawajdra
to była policjantka. Od 10 listopada 2021 roku jest w radzie nadzorczej
Rosomak SA
- spółki skarbu państwa specjalizującej się w produkcji i serwisowaniu pojazdów bojowych. Ona jak i jej koledzy z rady nadzorczej zostali mianowani na to stanowisko w czasach PiS. Co więcej, serwis podaje także, że Magdalena Balawajder jest zatrudniona również w
czeskiej spółce zależnej od PKN Orlen
. Pełni tam funkcję
Dyrektor ds. sponsoringu
w ORLEN Unipetrol. Serwis twierdzi, że zarząd i radę nadzorczą Orlen Unipetrol obsadzają ludzie zaufani Daniela Obajtka.
Redakcja OKO.press kontaktowała się z Magdaleną Balawajder, jednak ta nie chciała rozmawiać o tym twierdząc, że to jej prywatne sprawy gdzie pracuje. O sprawę zapytano Marka Balawajdra, ten jednak twierdzi, że nie śledzi kariery swojej żony i nie rozmawia o niej. Dodaje, że nawet nie wie, co ona robi. Dyrektor RMF FM miał nawet stwierdzi, że on nie pyta o to, co robią żony innych dziennikarzy.
- Moja żona jest osobą prywatną, jej kariera i praca to zakres jej prywatności. Nie widzę powodów, dla których miałbym to komentować publicznie - miał przekazać podczas autoryzacji.
OKO.press zwraca uwagę, że Marek Balawajder może mieć także inne kłopoty. W stacji toczy się postępowanie
antymobbingowe.
Według rozmówców serwis najwięcej zarzutów pada wobec Marka Balawajdra.

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »

Źródła:

2. Bezczelny Lewak on Twitter: "Teraz obecność Mazurka, Ziemca i ekskluzywne wywiady udzielane przez ludzi PiS w tym radiu stają się jakoś bardziej zrozumiałe. / Twitter"https://x.com/lewactwo/status/1718894023568470413?s=46&t=8NDXQ2o8xMfFijSkTk0qGA
Pokaż więcej (2)
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA