Logo
  • DONALD
  • BRAZYLIA: LULA DA SILVA NOWYM PREZYDENTEM

Brazylia: Lula da Silva nowym prezydentem

31.10.2022, 07:45
fot. East News
Na początku października w Brazylii odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich, która nie dała zwycięzcy. W związku z tym wczoraj
Brazylijczycy wybierali prezydenta w II turze
. Mierzyli się w niej obecnie urzędujący prezydent
Jair Bolsonaro i Luiz Inacio Lula da Silva.
W I turze więcej głosów zebrał mający poparcie lewicy Lula. Nie przekroczył on jednak 50 procent głosów, w związku z czym musiało dojść do II tury.
Ostatecznie Brazylijczycy na nowego prezydenta wybrali Lulę
. Otrzymał on 50,9 procent głosów. Z kolei poparcie dla Jaira Bolsonaro wyniosło 49,1 procent.
Obecnie urzędujący prezydenta walczył o reelekcję z ramienia konserwatywnej Partii Liberalnej. Podczas kampanii wyborczej koncentrował się na kwestiach prywatyzacji spółek publicznych i zwiększenia wydobycia surowców naturalnych.
Z kolei Luiz Inacio Lula da Silva skupiał się głównie na krytyce polityki Bolsonaro, obiecywał zmianę systemu podatkowego i zmniejszenie emisji dwutlenku węgla.
Nowo wybrany prezydent
już wcześniej miał okazję piastować ten urząd.
27 października 2002 roku wygrał wybory prezydenckie. Wówczas jedną z jego pierwszych decyzji było ograniczenie wydatków publicznych. W 2006 roku Lula da Silva ponownie wygrał wybory i zasiadał na fotelu prezydenta do 2011 roku. Podczas sprawowania funkcji cieszył się poparciem społecznym sięgającym 90 procent. 

Dokarm kaczkę przez internet

Dzięki, że jesteś na Donald.pl. Zobacz nasz manifest na Patronite, dowiedz się co próbujemy zrobić i czy chcesz być tego częścią:

https://patronite.pl/donaldpl

* Sprawdź nasz kanał na Telegramie - codziennie wysyłamy tu najważniejsze wiadomości: https://t.me/donaldplnews

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA