Logo
  • DONALD
  • PE PRZYJĄŁ REZOLUCJĘ, CZYLI TAKĄ NIEZOBOWIĄZUJĄCĄ OPINIĘ, ŻE OGRANICZANIE PRAWA DO ABORCJI W POLSCE JEST GROŹNE DLA KOBIET

PE przyjął rezolucję, czyli taką niezobowiązującą opinię, że ograniczanie prawa do aborcji w Polsce jest groźne dla kobiet

12.11.2021, 10:17
Parlament Europejski
przyjął w czwartek
rezolucję
dotyczącą
aborcji
w Polsce. W dokumencie znalazło się m.in.
wezwanie do polskich władz o zniesienie zakazu aborcji, który zagraża życiu kobiet
. Za przyjęciem rezolucji głosowało 373 europosłów, przeciwko było 124, 55 wstrzymało się od głosu. 
"We wrześniu 30-letnia Polka zmarła na sepsę, ponieważ lekarze nie przeprowadzili ratującej życie aborcji, czekając na obumarcie płodu z powodu ograniczeń dotyczących legalnych aborcji w Polsce. W rezolucji przyjętej w czwartek posłowie wzywają polski rząd do zapewnienia, że już żadna kobieta w Polsce nie umrze z powodu tego restrykcyjnego prawa" - czytamy w komunikacie prasowym Parlamentu Europejskiego. 
W rezolucji podkreślono, że europosłowie
potępiają
bezprawne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22 października 2020 r. oraz ubolewają, "że z powodu restrykcyjnego prawa kobiety muszą szukać aborcji, niespełniających standardów bezpieczeństwa, wyjeżdżać za granicę w celu ich dokonania lub donosić ciążę wbrew swojej woli, także w przypadku śmiertelnego upośledzenia płodu". 
"Parlament wzywa zatem państwa członkowskie do skuteczniejszej współpracy w celu
ułatwienia
transgranicznego dostępu do aborcji, na przykład poprzez zapewnienie polskim kobietom dostępu do bezpłatnej i bezpiecznej aborcji w innych krajowych systemach opieki zdrowotnej" - czytamy. 
W dokumencie zawarto informację, że w ciągu ostatniego roku 34 tysiące kobiet uzyskało pomoc w dostępie do aborcji poza granicami kraju, a w polskich szpitalach przeprowadzono
300 zabiegów ze względu na zagrożenie życia i zdrowia
PE podkreśla również, że "wyrok w sprawie aborcji jest kolejnym przykładem politycznego przejęcia władzy sądowniczej i systemowego upadku praworządności w Polsce". 
 
 

Dokarm kaczkę przez internet

Dzięki, że jesteś na Donald.pl. Zobacz nasz manifest na Patronite, dowiedz się co próbujemy zrobić i czy chcesz być tego częścią:

https://patronite.pl/donaldpl

* Sprawdź nasz kanał na Telegramie - codziennie wysyłamy tu najważniejsze wiadomości: https://t.me/donaldplnews

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA